آتش سوزی در ساختمان رادیو نهاد و تلویزیون پیکان خسارت هنگفتی به بار آورد

 ۸ حوت ۱۴۰۰

مزارشریف- آتش سوزی در ساختمان مشترک رادیو خصوصی نهاد و تلویزیون پیکان در مزارشریف خسارت هنگفتی به این دو رسانه وارد کرده است.

این رویداد امروز حوالی ساعت شش صبح در ساختمان پنج طبقه محل فعالیت این دو رسانه در ناحیه سوم مزارشریف رخ داده است و باعث توقف فعالیت این دو رسانه شده است.

سید محمد یزدان پرست، مدیر مسؤل رادیو نهاد به مرکز خبرنگاران افغانستان  گفت بر اثر آتش سوزی طبقه های چهارم و پنجم که محل فرستنده و تجهیزات فنی رادیو نهاد و تلویزیون پیکان قرار دارد، آسیب بسیاری رسانده است و بخش عمده اسناد اداری این دو رسانه سوخته و از بین رفته است.

وی گفت که آتش سوزی بعد از حدود نیم ساعت با کمک اداره اطفائیه مزارشریف خاموش شد. گفته می‌شود که در این رویداد یک تن از کارمندان رادیو نهاد هنگام تلاش برای خاموش کردن آتش، دوچار سوختگی شده است اما آسیب جدی ندیده است.

یزدان پرست افزود:« معلومات ابتدایی قوماندانی امنیه نشان می‌دهد که ابتدا سیستم برق ساختمان دچار مشکل شده و سپس آتش سوزی رخ داده است اما از نظر ما این حادثه مشکوک است و ما از مسؤلان می‌خواهیم این رویداد را به شکل جدی و شفاف بررسی کنند.» 

رادیو نهاد و تلویزیون پیکان با سرمایه‌گذاری نجیب پیکان از فعالان شناخته شده رسانه‌ای و مدنی بلخ تاسیس شده است. رادیو نهاد در میانه ماه جوزای ۱۳۸۶ و تلویزیون پیکان در سال ۱۳۹۸ راه اندازی شد.

رادیو نهاد و تلویزیون پیکان بعد از سقوط نظام جمهوری(۲۴ اسد ۱۴۰۰) و روی کارآمدن دوباره «امارت اسلامی» طالبان از فعالیت بازماندند. رادیو نهاد بعد از یک ماه بعد از سقوط، دوباره راه اندازی شد اما اداره تلویزیون پیکان به دلیل مشکلات مالی و محدودیت‌های کاری، تا هنوز فعالیت عادی خود را از سر نگرفته است و تنها از طریق شبکه های اجتماعی(اینستاگرام، توییتر و یوتیوب) اطلاع رسانی می کند.