سرپرست رادیو تخارستان از سوی استخبارات «بازداشت» و «شکنجه» شده است

۲۵ قوس ۱۴۰۱

تالقان- منابع در ولایت تخار می‌گویند که ذبیح‌الله نوری، سرپرست رادیو تخارستان از سوی اداره استخبارات «بازداشت» و «شکنجه» شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان این رویداد را محکوم می‌کند و از «امارت اسلامی» می‌خواهد به روند نگران کننده بازداشت‌ و شکنجه خبرنگاران که نقض حقوق خبرنگاران و محدود کننده آزادی بیان است پایان دهد.

یک منبع در ولایت تخار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که کارمندان استخبارات روز جمعه گذشته (۱۸ قوس) ساعت ۱۰ صبح به خانه ذبیح الله نوری ‌در ناحیه اول تالقان هجوم بردند و تا حوالی ۴ بعد از ظهر در آن جا حضور داشتند. این منبع افزود که نیروهای استخبارات ضمن بازرسی خانه، و لت و کوب و بازجویی برخی اعضای خانواده، ذبیح‌الله و برادرش را با خود به اداره استخبارات تخار بردند.‌

ذبیح‌الله نوری می‌گوید از سوی نیروهای استخبارات شکنجه شده است

بر پایه معلومات این منبع، ذبیح‌الله نوری و برادرش بعد از دو شبانه روز با پادرمیانی بزرگان محلی آزاد شده است. به دلیل نگرانی‌های امنیتی برای ذبیح‌الله نوری، این رویداد اکنون بعد از یک هفته از بروز آن، اعلام می‌شود. منبع مطلع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که ذبیح‌الله نوری موفق شده است از کشور خارج شود و در حال حاضر در یکی از کشورهای همسایه بسر می‌برد.

رادیو تخارستان از جمله رسانه‌های فعال در ولایت تخار است. این رادیو در ماه میزان ۱۳۸۳ در  تالقان ایجاد شد و بیشتر برنامه‌های آن خبری و پوشش رویدادهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی می‌باشد.

مرکز خبرنگاران افغانستان هجوم به خانه سرپرست و خبرنگار رادیو تخارستان و لت کوب وی و اعضای خانواده‌اش  را که نقض آشکار حقوق انسانی و حرفه‌ای این خبرنگار می‌باشد، محکوم می‌کند. بدیهی است که در چنین شرایطی امکان ادامه کار حرفه‌ای برای خبرنگاران بسیار مشکل و خطرآفرین است. امارت اسلامی مطابق با قانون رسانه‌های همگانی که آن را تائید کرده و قابل اجرا خوانده است، باید از هر گونه اقدامی که نقض حقوق خبرنگاران  شمرده می‌شود، خودداری کند و خبرنگاران را مورد حمایت قرار دهد.