ادامه بازداشت خبرنگاران؛ دو خبرنگار در کندز و پکتیا بازداشت شدند

روز گذشته حسیب حساس(راست) خبرنگار رادیو سلام وطندار در کندز و حبیب الله سراب خبرنگار تلویزیون آریانانیوز در ولایت  پکتیا از سوی استخبارات بازداشت شدند.

۲۰ اسد ۱۴۰۲

کندز، گردیز- در ادامه موجو تازه بازداشت خبرنگاران در کشور، حسیب حساس خبرنگار رادیو سلام وطندار در کندز و حبیب الله سراب خبرنگار تلویزیون آریانانیوز در ولایت پکتیا از سوی استخبارات بازداشت شد. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به بازداشت این دو خبرنگار، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان می‌باشد.

منابع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفتند که حسیب حساس خبرنگار رادیو سلام وطندار حوالی ساعت ۹ صبح در دفتر تلویزیون محلی اورانوس در کندز بازداشت شد و به این اداره  انتقال گردیده  است.

همزمان، روز گذشته حبیب الله سراب خبرنگار محلی تلویزیون آریانانیوز مستقر در کابل از سوی استخبارات در گردیز مرکز ولایت پکتیا بازداشت شد.

تا هنوز مسؤلان محلی  در ولایات کندز و پکتیا در مورد دلیل بازداشت این دو خبرنگار و سرنوشت آنان ابراز نظر نکرده اند و از وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی  جدی نسبت به بازداشت حسیب حساس و حبیب الله سراب، از زمامداران «امارت اسلامی» می خواهد  این خبرنگاران را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کنند. مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال خاطر نشان می سازد که هر گونه شکایت از این خبرنگاران باید بر مبنای قانون رسانه‌های همگانی و از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی های رسانه‌ای پیگیری شود.

بازداشت حساس و سراب در ادامه موج تازه بازداشت خبرنگاران در کشور صورت می‌گیرد. روز گذشته  فقیرمحمد فقیرزی و جان آغا صالح خبرنگاران رادیو کلید در ولایت ننگرهار از سوی اداره استخبارات این ولایت بازداشت شدند. روز یک شنبه هفته جاری سید وحدت‌الله ابدالی خبرنگار خبرگزاری دولتی باختر در غزنی بازداشت شد و تا اکنون در زندان بسر می‌برد.

افزون براین، در حال حاضر حداقل چهار خبرنگار و کارمند رسانه‌ای دیگر از جمله مرتضی بهبودی خبرنگار افغان- فرانسوی که ماه جدی سال گذشته در کابل بازداشت شد، دو خبرنگار که هویت آنان بنابر ملاحظات امنیتی قابل نشر نیست، یکی از پنج ماه و خبرنگار دیگر از حدود یک ماه پیش و امین‌الله عالمی مدیر مسؤل رادیو ممتاز در فاریاب از دو هفته قبل در زندان است.