نشست مشورتی با علمای دین، متنفذین محلی و نمایندگان جامعه مدنی پیرامون امنیت خبرنگاران در کندز برگزار شد

۱۲ قوس ۱۳۹۸

کندز- نشست مشورتی مرکز خبرنگاران افغانستان با علمای دین، متنفذین محلی و نمایندگان جامعه مدنی ولایت کندز پیرامون امنیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری در شهر کندز برگزار شد.

رحمت الله همنوا، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت کندز می‌گوید این برنامه بخشی از برنامه جامع این نهاد است که قرار است بخاطر کمک به ارتقاء سطح امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها عملی در مراکز همه هشت حوزه کشور برگزار شود.

به گفته وی، در این نشست وضعیت امنیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری در ولایت کندز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرکت کنندگان نظرها و پیشنهادهای خود را در زمینه بهبود امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها در این ولایت بیان کردند.

همنوا افزود که در این نشست مشورتی ۲۵ تن از علمای دین، متنفذین محلی و نمایندگان جامعه مدنی ولایت کندز ولایت کندز شرکت کرده بودند.

مولوی محمد عاقل رئیس شورای علما و روحانیون ولایت کندز در این نشست گفت که نقش خبرنگاران در راستای اطلاع رسانی و بازتاب شرایط مردم و کشور بسیار ارزنده است و شورای علما از آنها بخاطر تلاش‌های‌شان در این عرصه حمایت کرده و حمله به آنها و یا تهدید شان را محکوم می‌کند.

وی در عین حال خاطر نشان کرد که خبرنگاران و رسانه ها باید به اصول حرفه‌ای خود پایبند بوده و با رعایت بی طرفی و به شکل مستقل عمل کنند و منافع مردم و کشور را مد نظر داشته باشند. 

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸هجری خورشیدی، افزون بر بیش از یک هزار مورد خشونت فیزیکی، تهدید، فشار و ارعاب خبرنگاران، حدود ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند که از این تعداد، ۱۲ مورد آن در حوزه شمال شرق( ۷ در تخار، ۳ در کندز، ۲ در بغلان)  بوده است.

رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که افزون بر نبود امنیت، معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران نیز به شکل مایوس کننده‌ای به یک فرهنگ تبدیل شده است و عرصه کار حرفه ای را برای خبرنگاران تنگ‌تر کرده است. به گفته وی اکثر عاملان و یا سازمان دهنده‌گان جرایم علیه خبرنگاران در کشور از مجازات معاف بوده و عدالت تنها در مورد شش قضیه از مجموع خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای جان باخته تامین شده است.