نشست دادخواهی در مورد حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها در کندز برگزار شد

۱۲ قوس ۱۳۹۸

کندز- نشست دادخواهی مرکز خبرنگاران افغانستان در مورد حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها و پایان دادن به فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران در کندز برگزار شد.

رحمت الله همنوا، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت کندز می‌گوید این برنامه بخشی از برنامه جامع این نهاد است که قرار است بخاطر کمک به ارتقاء سطح امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها عملی در مراکز همه هشت حوزه کشور برگزار شود.

وی افزود که در این نشست که با حضور اعضای کمیته مشترک ولایتی تامین امنیت و مصونیت رسانه ها برگزار شد، وضعیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری در ولایت کندز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گفته نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان، ولایت کندز از جمله ولایاتی که است که رسانه‌های آن در کنار مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش اعلانات تجارتی، محدودیت در دسترسی به اطلاعات و مسائل مالیاتی، با مشکلات و چالش‌های امنیتی نیز مواجه هستند.

 همنوا خاطر نشان کرد که شرکت کنندگان این نشست با ابراز نگرانی از ادامه این وضعیت، نظرها و پیشنهادهای خود را در زمینه بهبود وضعیت کاری برای رسانه ها و خبرنگاران در این ولایت بیان کردند و از اداره محلی خواستند برنامه واضح و عملی را برای کاهش میزان مشکلات و چالش های جامعه رسانه ای این ولایت روی دست بگیرد.

بر پایه گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸هجری خورشیدی، افزون بر بیش از یک هزار مورد خشونت فیزیکی، تهدید، فشار و ارعاب خبرنگاران، حدود ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند که از این تعداد، ۱۲ مورد آن در حوزه شمال شرق( ۷ در تخار، ۳ در کندز، ۲ در بغلان)  بوده است.

در این گزارش خاطر نشان شده است که افزون بر نبود امنیت، معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران نیز به شکل مایوس کننده‌ای به یک فرهنگ تبدیل شده است و اکثر عاملان و یا سازمان دهنده‌گان جرایم علیه خبرنگاران در کشور از مجازات معاف بوده و تا اکنون عدالت تنها در مورد شش قضیه تامین شده است.

حشمت‌الله رحیمی عرض بیگی، معاون والی کندز و رئیس ولایتی کمیته مشترک تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران و رسانه‌ها در این نشست گفت که مشکلات وچالش های خبرنگاران کندز و نگرانی های مرکز خبرنگاران افغانستان در این زمینه قابل تامل است و اداره محلی برای بهبود وضعیت با جدیت تلاش خواهد کرد.

وی با ستایش از اقدام مرکز خبرنگاران افغانستان در تهیه کتاب‌های رهنمای تامین امنیت خبرنگاران و تدوین پالیسی امنیتی برای رسانه‌ها و اهدای آن در قالب یک برنامه جامع آموزشی در کندز، گفت که امیدوار است برگزاری این برنامه نتایج خوب و مؤثری داشته باشد.

معاون والی در عین حال تصریح کرد که فرهنگ معافیت از مجازات در مورد جرایم علیه خبرنگاران به هیچ وجه قابل قبول نیست و اداره محلی مصمم است چگونگی پیشرفت در پرونده سه خبرنگار کشته شده  در این ولایت را پیگیری کرده و در مورد آن اطلاع رسانی کند.