مسؤلان محلی: طالبان در کندز یک خبرنگار با فرد همراهش را ربوده و یکی دیگر از همراهانش را کشتند

مسؤلان محلی: طالبان در کندز یک خبرنگار با فرد همراهش را ربوده و یکی دیگر از همراهانش را کشتند

 

۲۳ حوت ۱۳۹۸

کندز: مسؤلان محلی در کندز می‌گویند طالبان با حمله به موتر حامل یک خبرنگار در کندز، یکی از همراهانش را کشته و این خبرنگار را با یک فرد دیگر ربودند.

 

عصمت الله مرادی، سخنگوی والی کندز به رحمت الله همنوا نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در کندز گفت که این رویداد حوالی ساعت ۵ عصر امروز جمعه در منطقه دشت آبدان کندز رخ داده است.

به گفته وی، نور رحیم عاطف، مدیر مسؤل رادیو محلی کیهان با دو تن از همراهانش در راه بازگشت از دشت آبدان به شهر کندز بود که اعضای گروه طالبان بر موتر حامل آن‌ها تیراندازی کرده اند.

مرادی افزود که در این رویداد، یکی از همراهان عاطف کشته شده و طالبان عاطف را با دیگر فرد همراهش ربوده‌اند. وی خاطر نشان کرد که تا اکنون از سرنوشت مدیر مسؤل رادیو کیهان و فرد همراهش اطلاعی در دست نیست.

طالبان تا اکنون در این زمینه ابراز نظر نکرده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این رویداد، از گروه طالبان می‌خواهد هر چه زودتر مدیر مسؤل رادیو کیهان و شخص همراهش را آزاد کند. این نهاد مدافع خبرنگاران و رسانه‌ها خاطر نشان می‌سازد که طالبان با توجه به اعلام آمادگی این گروه برای پذیرش صلح و کمک و همکاری برای تامین صلح سراسری در افغانستان، باید نسبت به این گونه رویدادها پاسخ گو باشد و ثابت سازد که خشونت غیر قابل توجیه اعضایش با غیرنظامیان به ویژه خبرنگاران دیگر ادامه نخواهد یافت.

این دهمین رویداد ربودن خبرنگاران از سوی طالبان در سال جاری است. طالبان قبل از این شش خبرنگار را در ولایت پکتیا، یک خبرنگار را در ولایت فاریاب و یک خبرنگار را در ولایت زابل ربوده بودند. هر چند تمام این خبرنگاران بعد از یک تا دو روز از قید طالبان آزاد شده‌اند اما این گونه رفتار طالبان تهدید جدی علیه خبرنگاران و رسانه‌ها شمرده می‌شود و باعث ترس و خودسانسوری بیش از پیش خبرنگاران در ولایات شده است.