برنامه آموزشی تدوین پالیسی امنیتی رسانه‌های خبری در کندز به پایان رسید

۱۲ قوس ۱۳۹۸

کندز- برنامه آموزشی تدوین پالیسی امنیتی برای رسانه‌های خبری ولایت کندز که به  منظور کمک به ارتقاء‌ امنیت رسانه‌های خبری وکارمندان آن‌ها روی دست گرفته شده بود، به پایان رسید.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید این برنامه آموزشی جزو یک برنامه جامع مرکز خبرنگاران افغانستان می‌باشد که قرار است در مراکز همه هشت حوزه کشور بخاطر کمک به ارتقاء سطح امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها عملی شود.

به گفته وی، برنامه مذکور در بخش‌های توزیع و تشریح کتاب آموزشی رهنمای تدوین پالیسی امنیتی رسانه‌های خبری، تبادل تجارب مدیران مسؤل رسانه‌ها با یک‌دیگر، جمع‌آوری نظرها و پیشنهادهای شرکت کنندگان، و دادخواهی برای تامین امنیت رسانه‌ها و پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، عملی شده است.

قریشی افزود که کتاب رهنمای تدوین پالیسی امنیتی رسانه‌های خبری در بخش‌های امنیت فیزیکی، آنلاین و دیجیتال و امنیت روانی تهیه شده است.

رحمت الله همنوا، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت کندز گفت که در این دوره آموزشی پنج روزه ۱۰ تن از مدیران مسؤل رسانه‌های خبری ولایت کندز شرکت کردند.

به گفته همنوا، بخشی از این برنامه با حضور همه شرکت کنندگان و بخشی دیگر در دفاتر رسانه‌ها اجرا شده است.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸هجری خورشیدی، افزون بر بیش از یک هزار مورد خشونت فیزیکی، تهدید، فشار و ارعاب خبرنگاران، حدود ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند که از این تعداد، ۱۲ مورد آن در حوزه شمال شرق( ۷ در تخار، ۳ در کندز، ۲ در بغلان)  بوده است.

رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که افزون بر نبود امنیت، معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران نیز به شکل مایوس کننده‌ای به یک فرهنگ تبدیل شده است و عرصه کار حرفه ای را برای خبرنگاران تنگ‌تر کرده است. به گفته وی اکثر عاملان و یا سازمان دهنده‌گان جرایم علیه خبرنگاران در کشور از مجازات معاف بوده و عدالت تنها در مورد شش قضیه از مجموع خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای جان باخته تامین شده است.