با تحریک ملا امام یک مسجد در کندز، دفتر رادیو زهره و تجهیزات آن تخریب شد

۲۶ جدی ۱۳۹۹

کندز- امروز در پی صحبت  تحریک آمیز امام مسجد فیروزکوهی در نماز جمعه، شماری از نمازگزاران به دفتر رادیو زهره در نزدیک این مسجد حمله کرده و وسایل و تجهیزات آن تخریب کردند.

محسن احمدی مدیر مسؤل رادیو زهره به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد حوالی ساعت ۱:۳۰ ظهر صورت گرفته است. به گفته وی ظاهرا صدای امواج بیرونی با صدای میکروفون مسجد یکجا شده و ملا امام ظاهرا گمان کرده بود که صدا از فرستنده این رسانه است.

اما احمدی خاطر نشان کرد که برق شهری در ناحیه اول شهر که دفتر رادیو در آن‌جا قرار دارد از ساعت ۹ صبح قطع بوده و رادیو نیز خاموش بوده است. مدیر مسؤل رادیو زهره افزود که مسآله نبود برق و خاموشی رادیو به ملاامام مسجد توضیح داده شده و او فهرست برنامه‌ها را هم دیده بود اما با آن حال معترضان خشمگین وسایل و تجهیزات رادیو را تخریب کردند.

رحمت الله همنوا، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در کندز به نقل از برخی از نمازگزاران می‌گوید که هنگام صحبت مولوی عبدالبصیر، ملا امام مسجد، امواج دیگری در میکروفون مسجد شنیده شده است و مولوی نیز بدون این که منبع صدا ثابت شود علیه رسانه‌ها و برنامه‌های نشراتی آن‌ها صحبت کرده است.

همنوا افزود که در پی صحبت مولوی عبدالبصیر ده ها معترض به رادیو زهره که در نزدیک مسجد قرار دارد هجوم بردند و قصد داشته اند بعد از تخریب وسایل و تجهیزات، آن را آتش بزنند  و سپس به رادیو کیهان که در آن نزدیکی است نیز حمله کنند اما با رسیدن نیروهای امنیتی از این کار جلوگیری شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به رادیو زهره و تخریب آن را به شدت محکوم می کنند. این رویداد به شدت نگران کننده نشان می‌دهد که خبرنگاران و رسانه‌ها  در افغانستان تا چه اندازه آسیب پذیر هستند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به عنوان نهاد حمایت کننده خبرنگاران و رسانه‌ها در کشور، از حکومت افغانستان می‌خواهد این رویداد را با جدیت پیگیری و با پیگرد قانونی عاملان آن، اجازه ندهد افرادی-در هر لباس و یا جایگاهی باشند- با تحریک احساسات مردم به شکل فراقانونی اقدام کرده و قانون شکنی کنند.