دو گزارشگر و یک تصویربردار در بغلان بازداشت شدند

۱۶ حمل ۱۴۰۲

پلخمری- گزارشگر تلویزیون تنویر همراه با یک گزارشگر و یک تصویربردار رادیو و تلویزیون ملی-بغلان امروز از سوی استخبارات در پلخمری بازداشت شدند. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از بازداشت این خبرنگاران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان می‌باشد.

یک منبع در ولایت بغلان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که غلام‌علی وحدت گزارشگر تلویزیون تنویر، سید نورآغا سادات گزارشگر و صفی الله صفا تصویربردار رادیو و تلویزیون ملی ولایت بغلان، صبح امروز به ریاست استخبارات ولایت بغلان احضار و بازداشت شدند.

گفته شده است که این خبرنگاران حدود سه هفته قبل برای پوشش چگونگی آمادگی تامین  امنیت ولایت به دروازه های وردی پلخمری دعوت شده بودند. معلومات ابتدایی نشان می‌دهد که هر یک از این تلویزیون‌ها به صورت جدگانه از محل بازرسی در حضور شماری از مسؤلان محلی، گزارش تهیه کرده و نشر کرده بودند اما ظاهرا گزارش تلویزیون ملی مطابق با خواسته مسؤلان نبوده است.  

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی  جدی از بازداشت این سه خبرنگار، از مسؤلان «امارت اسلامی» در بغلان می‌خواهد این خبرنگاران را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کنند. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

این خبرنگاران در حالی بازداشت می‌شوند که سه روز قبل وزارت اطلاعات و فرهنگ طرح پیگیری امور و مسائل مربوط به رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور را از طریق کمسییون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای اعلام کرد. برمبنای این طرح هیچ اداره دیگری حق مداخله در امور رسانه‌ها و کارهای خبرنگاران را ندارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۳۷ رویداد نقض آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران از جمله ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران ثبت کرده است که حداقل در مورد بازداشت‌ها، راه‌کار قانونی پیگیری از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای را نپیموده است.