گرامی داشت روز خبرنگار در بغلان

گرامی داشت روز خبرنگار در بغلان

۲۷ حوت ۱۳۹۴

پلخمری: دفتر ساحوی مرکز خبرنگاران افغانستان در بغلان، در یک گردهمایی بزرگ از روز خبرنگار گرامی داشت بعمل آورد.

در این گردهمایی که با حضور شماری از مسؤلان محلی، فعالان مدنی، خبرنگاران و فعالان رسانه یی برگزار در شهر پلخمری برگزار شد، گزارش سالانه مرکز خبرنگاران در مورد خشونت، تهدید، فشار و سایر مسائل جامعه رسانه یی در سال ۱۳۹۴ ارایه گردید.

شیر محمد جهش، مسؤل دفتر مرکز خبرنگاران افغانستان با بیان این گزارش گفت مرکز خبرنگاران افغانستان در ۱۲ ماه اخیر ۱۹۱ قضیه خشـونت (فیزیکی و جانی)، تهدیـد، توهین و فشار علیه خبرنگاران و یا حمله و هدف گرفتن تاسیسات رسانه‌یی را در سراسر کشور ثبت کرده است. این آمار یک افزایش ۸۵ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۳ که ۱۰۳ مورد بود، نشان می‌دهد.

به گفته وی، آمار به ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۴ تعداد خبرنگاران و سایر کارمند رسانه یی جان باخته با چهار مورد افزایش نسبت به سال قبل، به ۱۰ رسید که از آن جمله هفت تن از جمله چهار فعال رسانه یی زن در حمله انتحاری طالبان بر مو‌تر حامل کارمندان تلویزیون طلوع کشته شدند. مجری یک رادیو محلی که همزمان با نهاد خیریه داکتران بدون مرز در کندز کار می‌کرد بر اثر حمله هوایی نیروهای امریکایی بر شفاخانه این سازمان در کندز کشته شد، مدیر مسؤل تلویزیون آسیا در کابل به قتل رسید و خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی درتیراندازی افراد مسلح در ننگرهار جان باخت.

افزون براین، این آمار حاکی از مجروح شدن ۲۲ خبرنگار و فعال رسانه‌ای، بازداشت و حبس موقت یک تن، ۲۴ مورد خشونت فیزیکی به ویژه لت و کوب، ۱۴ مورد حمله مسلحانه و یا بم گذاری تاسیسات رسانه یی و سوء قصد بجان خبرنگاران بوده است.

جهش افزود که یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان حاکی از ۶۶ مورد تهدید به ویژه تهدید به مرگ خبرنگاران، ۲۲ مورد اعمال محدودیت در آزادی بیان و آزادی فعالیت رسانه یی، نه مورد توهین، سه مورد فشار مستقیم به جهت سانسور، شش مورد حمله فیزیکی و هفت مورد احضار غیر قانونی بوده است.

نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان خاطر نشان کرد که ۸۲ مورد یا ۴۳ درصد از رویداد‌ها از سوی دولت (مقام‌های دولتی، نیروهای پولیس، امنیت ملی و اردو)، ۵۲ مورد یا ۲۷ درصد از سوی طالبان، ۳۴ مورد یا ۱۷ درصد از سوی افراد نا‌شناس عمدتا مسلح، ۱۵ مورد یا ۸ درصد از سوی افراد زورمند و متنفذ محلی، پنج مورد یا ۳ در صد از سوی داعش، دو مورد از سوی مسؤلان رسانه‌ها و یک مورد از سوی نیروهای خارجی بوده است.

جهش در ادامه با تاکید بر اهمیت رعایت اصول کاری خبرنگاری از سوی خبرنگاران و فعالان رسانه یی در بغلان، از آنان خواست تا بدون ترس کارشان را به پیش ببرند و به رسالت شان عمل کنند.

وی در عین حال از بخش مطبوعاتی پولیس بغلان خواست تا برای بهتر شدن روابط این پولیس با خبرنگاران کار کند. نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در بغلان با اشاره به همکاری های شورای ولایتی، از این اداره بخاطر ارایه به موقع اطلاعات به خبرنگاران و همکاری های با این قشر قدردانی کرد.

شکریه اصیل، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان نیز در سخنرانی اش ضمن استقبال از این اقدام مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که گرامی داشت از روز خبرنگار می تواند در راستای تشویق خبرنگاران به کار و فعالیت بهتر، مؤثر واقع گردد.

در پایان این مراسم، شماری از نمایندگان رادیوهای خصوصی، فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی در زمینه اهمیت کار و فعالیت رسانه یی، خواستار حمایت جدی حکومت از خبرنگاران و فعالان رسانه یی شدند.