سه خبرنگار بازداشت شده در بغلان بعد از یک شبانه‌روز آزاد شدند

۱۷ حمل ۱۴۰۲

پلخمری- سه خبرنگار بازداشت شده در بغلان بعد از ۲۸ ساعت از بازداشتگاه استخبارات با ارایه«ضمانت»آزاد شدند. مرکز خبرنگاران با استقبال از آزادی این خبرنگاران، تصریح می‌کند که بازداشت این خبرنگاران خلاف قانون بود و آزادی آنان نباید سلب می‌شد.

یک منبع در ولایت بغلان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که غلام‌علی وحدت گزارشگر تلویزیون تنویر، سید نورآغا سادات گزارشگر و صفی‌الله صفا تصویربردار رادیو و تلویزیون ملی ولایت بغلان، امروز پنج‌شنبه حوالی ساعت آزاد شدند.

گفته شده است که این خبرنگاران با ارایه ضمانت آزاد شدند اما تا اکنون جزئیات و شروط آزادی آنان اعلام نشده است.

این خبرنگاران حدود سه هفته قبل برای پوشش چگونگی آمادگی تامین  امنیت ولایت به دروازه های وردی پلخمری دعوت شده بودند. معلومات ابتدایی نشان می‌دهد که هر یک از این تلویزیون‌ها به صورت جدگانه از محل بازرسی در حضور شماری از مسؤلان محلی، گزارش تهیه کرده و نشر کرده بودند اما ظاهرا گزارش تلویزیون ملی مطابق با خواسته مسؤلان نبوده است.  

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز خرسندی از آزادی این خبرنگاران، خاطر نشان‌ می‌سازد که بازداشت این خبرنگاران خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور است و آزادی نباید سلب می‌شد. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

این خبرنگاران در حالی بازداشت و به مدت ۲۸ ساعت در توقیف بودند که چهار روز قبل وزارت اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» طرح پیگیری امور و مسائل مربوط به رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور را از طریق کمسییون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای اعلام کرد. برمبنای این طرح هیچ اداره دیگری حق مداخله در امور رسانه‌ها و کارهای خبرنگاران را ندارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۳۷ رویداد نقض آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران از جمله ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران ثبت کرده است که حداقل در مورد بازداشت‌ها، راه‌کار قانونی پیگیری از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای را نپیموده است.