رادیو خوشی باید به نشراتش ادامه بدهد

۱۹ میزان ۱۳۹۳

پل خمری: مرکز خبرنگاران افغانستان از اداره محلی ولایت بغلان می‌خواهد که با آزاد کردن پنج کارمند رادیو خوشی، اجازه دهد این رسانه فعالیت خود را از سر بگیرد.

رادیو غیر دولتی خوشی در ولسوالی بغلان مرکزی روز گذشته در پی تهدید شماری از علمای دین، مسدود و پنج تن از کارمندان آن از سوی پولیس بازداشت شد.

شکریه اصیل، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان گفت که برنامه‌ای که خشم علمای دین را بر انگیخت، در روز اول عید قربان نشر شده بود.

به گفت وی، در این برنامه که در قالب طنز نشر شده است، چهار تن از کارمندان رادیو در نقش ملا، قاری، مالک قربانی و پسر مالک قربانی در چگونگی تقسیم گوسفند ذبح شده و اهدای آن بازی کرده‌اند.

اصیل به نقل از یک منبع در پولیس بغلان گفت که شماری از علماء با توهین آمیز خواندن این برنامه در نظر داشتند ساختمان رادیو خوشی را به آتش بکشند اما پولیس مانع شده است.

خانم اصیل تصریح کرد که مدیر مسؤل این رسانه پذیرفته است که تولید و نشر این برنامه نادرست بوده است. به گفته وی احتمال می رود با معذرت خواهی از معترضان، مشکل پیش آمده حل شود.

جاوید بشارت، سخنگوی پولیس بغلان تایید کرده است که پولیس با حکم محکمه، دروازه رادیو خوشی را مسدود و پنج تن از کارمندان آن را بازداشت کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان با محکومیت این اقدام پولیس بغلان، از اداره محلی این ولایت می‌خواهد هر چه زود‌تر افراد بازداشت شده را آزاد و اجازه دهد این رادیو نشراتش را از سر بگیرد.

در قانون رسانه‌های همگانی کشور آمده است که هیچ شخص حقیقی یا حقوقی از جمله دولت و ادارات دولتی نمی‌توانند فعالیت آزاد رسانه‌های خبری و یا معلوماتی را منع، تحریم، سانسور یا محدود نموده ویا طور دیگری درامور و نشرات رسانه‌های همگانی و معلوماتی مداخله کند.

مطابق با این قانون، گونه شکایت از کارکرد یک رسانه و یا خبرنگار باید از طریق کمیسیون رسانه‌های همگانی پیگیری شود و تنها محکمه با صلاحیت می‌تواند در این زمینه حکم صادر کند.

این نهاد در عین حال از رسانه‌های مختلف نیز می‌خواهد با در نظر داشت اصول خبرنگاری عمل کنند و ضمن احترام به باورهای مذهبی و فرهنگی مردم، از تولید ونشر هر گونه مطلب و برنامه توهین آمیز خودداری نمایند در غیر آن، رسانه‌های متخلف در برابر قانون پاسخ گو خواهندبود.