تهدید به مرگ مدیر مسؤل تلویزیون تنویر از سوی یک نماینده پارلمان

تهدید به مرگ مدیر مسؤل تلویزیون تنویر از سوی یک نماینده پارلمان

۷ جوزا ۱۳۹۴

پلخمری: عاشق الله وفا، نماینده مردم بغلان در مجلس نمایندگان، ضمن تهدید به مرگ مدیر مسؤل تلویزیون غیر دولتی تنویر در این ولایت، هشدار داده است که این رسانه دیگر حق ندارد رویدادهایی را که این وکیل لازم  نمی بیند، تحت پوشش قرار دهد.

این نماینده پارلمان دو شب پیش در یک تماس تلفونی با شیرمحمد جهش، مدیر مسؤل تلویزیون تنویر به پوشش خبری این رسانه در مورد رویدادهای بغلان اعتراض کرده و گفته است که به همین منظور روز شنبه از کابل به پلخمری خواهد آمد و وی را مجازات خواهد کرد.

وفا  در یک فایل صوتی که کاپی آن به دسترس مرکز خبرنگاران افغانستان قرار گرفته، به جهش هشدار می دهد که این رسانه حق ندارد دیگر قضیه تبدیلی امین الله امرخیل، قوماندان سابق این ولایت را که به تازگی از این ولایت تبدیل شده است، پوشش دهد.

وی می گوید:" تلاش کن که واقعیت ها نشر شود، اگر خودت بگویی یا مردم بغلان و کل دنیا بگوید و اگر خدا هم در پشتش باشد، امرخیل دیگر نمی تواند برگردد. خدا کند که صدایم نشر شود[ پروایی ندارم]."

نامبرده، قوماندان سابق امنیه را به تبانی با طالبان متهم می کند و مدعی است که امرخیل به نا امنی ها دامن می زد.

افزون بر این، این وکیل بغلان تاکید می کند که در گزارشی که به تازگی از سوی تنویر نشر شده، وی بدنام شده است. دراین گزارش یکی از باشندگان این ولایت گفته است که افراد عاشق الله می خواهند او را به قتل برسانند.

این نماینده پارلمان با اشاره به این موضوع می افزاید:" من آدم عادی نبودم، مصونیت داشتم تو چرا این را از قضا نپرسیدی[ چرا بدون این که حکم محکمه در این مورد صادر شده باشد نظر این نفر را نشر کردی]."

اما در حالی که مدیر مسؤل تلویزیون تنویر با تاکید می گوید که این نظر شخصی فرد مصاحبه شونده بوده است، عاشق الله اصرار دارد که نشر نظر این فرد باعث بدنامی او و افرادش شده است.

این نماینده مجلس در ادامه می افزاید:" تو [با این گزارش]مرا را در منطقه ای که هستم بدنام کردی و بی عزت ساختی. حد و اندازه ات را بشناس...، روز شنبه پلخمری می آیم، دست و پایت را میده می کنم [می شکنم] و تو را روی جاده می اندازم."

نامبرده بعد از فحش و ناسزا بسیار تند به اعضای خانواده و مسخره کردن پدر این خبرنگار، می گوید:" حاضر هستم بخاطر تو کل زندگی خود را از دست بدهم و از وکالت خود می گذرم."

وی در نهایت به مدیر مسؤل تلویزیون تنویرمی گوید آیا تو می توانی بعد از این در پلخمری زندگی کنی؟

مرکز خبرنگاران افغانستان، این هشدار وتهدید وکیل پارلمان را به مثابه اقدامی در راستای خفه کردن آزادی بیان و فعالیت یک رسانه آزاد در بغلان می داند و ضمن محکومیت شدید آن، نگرانی عمیق خود را نسبت به امنیت جانی مدیر مسؤل تلویزیون تنویر ابراز می دارد.

این نهاد مدافع خبرنگاران از مجلس نمایندگان کشور می خواهد این هشدار و تهدید عاشق الله وفا را به مثابه یک عمل غیر قانونی و خلاف معیارهای نمایندگی مردم، مورد بررسی قرار دهد و نتایج فیصله خود را اعلام کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال از حکومت افغانستان می خواهد با تحت تعقیب قانونی قرار دادن این وکیل زورگو و خودسر اجازه ندهد که نامبرده با سوء استفاده از مقام و امتیازات نمایندگی مردم در پارلمان، یک رسانه آزاد را به پوشش ندادن رویدادها جاری و خودسانسوری مجبور سازد.

صدای ضبط شده عاشق الله وفا را که حاوی جزئیات این تهدید و هشدار است در اینجا بشنوید