رادیو بانوان در بدخشان به دلیل نشر موسیقی بسته شد

۱۱ حمل ۱۴۰۲

فیض آباد- رادیو «بانوان» در فیض آباد مرکز ولایت بدخشان به دستور ریاست اطلاعات و فرهنگ و ریاست امر به معروف و نهی از منکر این ولایت، بسته شده است و از فعالیت بازمانده است.

ناجیه سروش، مدیر مسؤل رادیو صدای بانوان بدخشان گفت که روز گذشته پس از نشر یک نعت عربی(سرود دینی) همراه با موسیقی از رادیو بانوان،  مسؤلان محلی دستور توقف فعالیت این رادیو را صادر کردند.  وی گفت:« این نعت عربی به اشتباه از سوی مسؤل تخنیک رادیو نشر شده بود.»

حکمت الله محمدی، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» در بدخشان، گفت که رادیو بانوان به دلیل تخلف از «پالیسی نشراتی امارت اسلامی» و نشر آهنگ در ماه رمضان، از سوی این اداره بسته شده است. به گفته حکمت چندین بار به این رادیو بخاطر نشر موسیقی هشدار داده شده بود اما بعد از بی توجهی تصمیم به بسته کردن آن گرفته شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی از بسته کردن رادیو بانوان در بدخشان، این اقدام را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور و در راستای محدود کردن رسانه‌های آزاد می‌داند.

درماده چهارم قانون رسانه‌های همگانی آمده است که هيچ شخص حقيقی يا حکمی نمی‌تواند فعاليت آزاد رسانه‌های خبری و يا معلوماتی را منع، تحريم، سانسور يا محدود نموده ويا طور ديگری درامور ونشرات رسانه های همگانی ومعلوماتی مداخله کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن تاکید بر عملی شدن قانون رسانه‌های همگانی که از سوی «امارت اسلامی» تائید شده است، از مسؤلان امارت در بدخشان می‌خواهد در تصمیم‌‌ خود در مورد رادیو بانوان تجدید نظر کنند و اجازه بدهند این رادیو مطابق با قانون رسانه های همگانی به کارش ادامه دهد.
رادیو صدای بانوان سال ۱۳۹۳ در شهر فیض آباد بدخشان راه اندازی شد و بیشتر کارمندان آن زنان هستند. در حال حاضر ۱۲ رسانه از جمله دو شبکه تلویزیونی و ۱۰ شبکه رادیویی(اف ام)‌ در ولایت بدخشان فعالیت دارد.