پخش ویدئوی خبرنگاران ربوده شده فرانسوی

پخش ویدئوی خبرنگاران ربوده شده فرانسوی

جمعه 3 جدی 1389

در آستانه سپری شدن یک سال از ربودن شدن دو خبرنگار شبکه 3 تلویزیون فرانسه، ویدوئویی که نشان دهنده« وضعیت خوب تندرستی» آنان است بدست آمده است.

هروه دکی ئر، استفان تپونیه و سه همکار افغان شان در 8 جدی 1388 خورشیدی( 29 دسامبر 2009) از ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا ربوده شده بودند.

بعد از آن که خبرنگاران ربوده شده در 23 حمل سال جاری در یک ویدئو ظاهر شده و خواستار کمک در راستایی رهایی شان شدند این دومین ویدئو است که از آنان به نشر می رسد.

پائول نحون، رئیس شبکه 3 تلویزیون فرانسه گفت این ویدئو که برای انتشار عمومی نیست احتمالا در 29 عقرب ثبت شده است.

تصاویر جدید که نشانگر وضع ضعیف جسمانی این دو خبرنگاراست نشان می دهد آنان زنده هستند و زندگی پر مشقت اسارت را سپری می کنند.

میشل الیویت ماری، وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرده است که تلاش های صورت گرفته از سوی دولت افغانستان و ابتکارات آنان به« آزادی عاجل گروگان ها» خواهد انجامید.

بنابربعضی گزارش های تایید نشده گروگان گیرها درخواست کرده اند در مقابل رهایی این خبرنگاران، دو تن از اعضای طالبان که در زندان دولت افغانستان هستند، آزاد شوند.

دولت افغانستان و فرانسه تا اکنون این موضوع را تایید نکرده اند.مرکز خبرنگاران افغانستان ربودن خبرنگاران بخاطر برآوردن شدن مقاصد سیاسی و یا منافع اقتصادی را یک حرکت غیر انسانی می داند و از ربایندگان می خواهد بدون هیچ قید و شرطی گروگان هایشان را رها کنند و به نگرانی خانواده، دوستان و جامعه رسانه ای پایان دهند.