برندگان جایزه «خبرنگار سال افغانستان» در سال ۱۴۰۱ اعلام شد

 

۲۴ حوت ۱۴۰۱

کابل-- مرکز خبرنگاران افغانستان برندگان دهمین دور جایزه سالانه «خبرنگار  سال افغانستان» را اعلام کرد. بر مبنای اعلام نتیجه هیئت داوران این برنامه رقابتی، محمد یوسف حنیف خبرنگار طلوع‌نیوز، محمد عارف یعقوبی گزارشگر افغانستان اینترنشنال و مرجان وفا محمدی خبرنگار رادیو کلید با کسب بیشترین امتیاز، به طور مشترک جایزه خبرنگار سال افغانستان در سال ۱۴۰۱ را بدست آوردند.

برندگان جایزه امسال در نشستی که امروز به پیشواز روز ملی خبرنگار(۲۷ حوت) با حضور شماری از خبرنگاران افغان و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی حامی خبرنگاران در شهر بروکسل بلجیم برگزار شد، معرفی و تقدیر شدند. در این نشست، وضعیت خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان مورد بررسی قرار گرفت و شرکت کنندگان در مورد راه‌های بهبود وضعیت آزادی رسانه‌ها در کشور صحبت کردند.

سمیه ولی‌زاده، به نمایندگی از کمیته داوران دهمین دور رقابت خبرنگار سال افغانستان گفت امسال با وجود کاهش قابل ملاحظه رسانه‌ها و خبرنگاران و محدودیت‌های موجود در کشور، برای کسب جایزه خبرنگار سال، خبرنگارانی از بیش از ۴۰ رسانه ملی و محلی از ولایات مختلف کشور و همچنان از رسانه‌های بین‌المللی ویژه افغانستان، گزارش‌ها و یا کارهای رسانه‌‌ای خود را نامزد کرده بودند.

ولی‌زاده گفت که بنابر نتیجه ارزیابی هیئت داوران، گزارش محمد یوسف حنیف از طلوع نیوز درمورد وضعیت زلزله‌زدگان پکتیکا، گزارش محمد عارف یعقوبی از تلویزیون افغانستان اینترنشنال درباره مستند سفر قاچاقی یک عکاس و فلم‌ساز مهاجر افغان به استرالیا، بیشترین امتیاز را بدست آورد. وی افزود که با درنظرداشت چالش‌ها، مشکلات و محدودیت‌های کاری ویژه خبرنگاران زن در افغانستان، درخواست‌های ارایه شده خبرنگاران زن و کارکرد آنان به شکل جداگانه مورد بررسی قرار گرفت و مرجان وفا محمدی خبرنگار رادیو کلید در حوزه غرب کشور بیشترین امتیاز را بدست آورد.

به گفته این عضو کمیته داوران دهمین دور رقابت خبرنگار سال افغانستان، بر اساس تصمیم هیئت داوران، جایزه امسال خبرنگار سال افغانستان به طور مشترک به محمدیوسف حنیف، عارف یعقوبی و مرجان وفا محمدی اهدا شد.

برنامه رقابتی خبرنگار سال افغانستان از سال ۱۳۹۲هجری خورشیدی هر سال به مناسبت روز خبرنگار(۲۷ حوت) راه‌اندازی می‌شود. هدف از برگزاری این رقابت و انتخاب خبرنگار سال کشور، شناسایی خبرنگاران برتر کشور و تشویق و حمایت از آنان است.

از آغاز برنامه رقابتی خبرنگار سال افغانستان در سال ۱۳۹۲هجری شمسی تا اکنون ۱۷ خبرنگار از رسانه‌های مختلف از جمله بی‌بی‌سی افغانستان، تلویزیون آریانانیوز، روزنامه هشت صبح، روزنامه اطلاعات روز، طلوع‌نیوز، خبرگزاری فرانسه، خبرگزاری پژواک، مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، تلویزیون افغانستان اینترنشنال و رادیو کلید این جایزه را بدست آورده‌اند. از جمله برندگان این جایزه معتبر سالانه در ۱۰ سال گذشته، پنج تن زن بوده‌‌اند.