کشتار خبرنگاران در کابل به گونه گسترده در سراسر کشور محکوم شد

کشتار خبرنگاران در کابل به گونه گسترده در سراسر کشور محکوم شد

۱۱ ثور ۱۳۹۷

کابل--خبرنگاران، در گردهمایی‌هایی در سراسر کشور، کشتار همکاران شان را در کابل و قتل یک همکار دیگرشان در خوست را جنایت بشری و ضد موازین انسانی و دینی خواندند و به شدت محکوم کردند.

در این گردهمایی‌ها که امروز با شرکت گسترده خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در ولایات کابل، بدخشان، پروان، سرپل، جوزجان، بلخ، هرات، فراه، هلمند، قندهار، خوست، ارزگان، بامیان و غور برگزارشد، شماری زیادی از فعالان مدنی، بزرگان و متنفذین محلی نیز حضور یافتند.

شرکت کنندگان، با اتحاف دعا به روح شهدا، و آرزوی شفایابی برای زخمی‌ها، هدف قرار دادن خبرنگاران به عنوان یک قشر غیرنظامی بی‌طرف، را جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت خوانده و به شدت محکوم کردند.

pikan2

در عین حال، حکومت و مجامع بین المللی خواسته شده است تا کشتار خبرنگاران در افغانستان را با جدیت بررسی کنند و سازمان دهندگان این جنایات را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

کمک و همکاری دوام دار حکومت به خانواده‌های خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای قربانی رویداد‌های تروریستی، و تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌های از دیگر خواسته‌هایی بود که در این گردهمایی‌ها مطرح شد.

روز گذشته، شماری زیادی از خبرنگاران که برای پوشش یک حمله انتحاری به منطقه شش درک کابل رفته بودند، از سوی یک مهاجم انتحاری دیگر هدف قرار گرفتند.

helmand

در این حمله تروریستی نه خبرنگار جان خود را از دست دادند و حداقل هشت تن دیگر زخمی شدند. ساعاتی پس از این رویداد، یک خبرنگار محلی در خوست از سوی مهاجمان مسلح هدف قرار گرفت و جان باخت.

parwan

روز ۱۰ ثور به لحاظ گستردگی و نوع حمله بر خبرنگاران در تاریخ رسانه‌های کشور بی‌سابقه است و به عنوان لکه ننگی دیگر بر جبین تروریست‌های سیاه دل و کج اندیش و حامیان شیطان صفشان درج شده است و هرگز فراموش نخواهد شد.