کابینه حکومت درخواست برای نام گزاری رسمی ۲۷ حوت را به نام "روز ملی خبرنگار" تائید کرد

کابینه حکومت درخواست برای نام گزاری رسمی ۲۷ حوت را به نام "روز ملی خبرنگار" تائید کرد

۱۵ حوت ۱۳۹۷

کابل-- بلاخره تلاش ها نتیجه داد و کابینه حکومت، با نام گزاری ۲۷ حوت به عنوان "روز خبرنگار" موافقت کرد و قرار شد به عنوان یک روز ملی در تقویم کشور درج گردد.

در حال حاضر، هر سال روز سوم ماه می سال میلادی به عنوان روز جهانی آزادی رسانه ها در کشورهای مختلف از جمله افغانستان گرامی داشته می شود اما نبود یک مناسبت ملی  و البته بر مبنای تقویم رسمی کشور، این انگیزه را در تیم اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان خلق کرد تا یک روز ملی را به نام خبرنگار در تقویم رسمی کشور به ثبت برسانند.

اعضای مبتکر این طرح، بعد از بررسی های طولانی و ارزیابی های همه جانبه به این نتیجه رسیدند که با توجه به این که شخصیت های زیادی در عرصه ایجاد و رشد مطبوعات و در مجموع رسانه ها در کشور تلاش کرده اند و رشادت به خرج داده اند و حتی ده ها تن از هم مسلکان افغان جان خود را در این زمینه از دست داده اند، باید روزی انتخاب شود که مورد قبول همه باشد. چون اگر قرار بود بنابر فعالیت حرفه ای هر یک از شخصیت ها و چهره های مطرح در این حرفه و یا روز تولد و یا جان باختن خبرنگاران پیشتاز و موثر هموطن اقدام می شد، احتمال بروز اختلاف وجود داشت. بنابراین، تصمیم گرفته شد روزی انتخاب شود که نه تنها به شخص و تشکل خاصی تعلق نداشته باشد، بلکه مورد احترام همه اعضای جامعه رسانه ای کشور باشد. همچنان، یکی دیگر از دلایل گزینش این بود که روز مورد نظر با پایان سال هجری شمسی مصادف باشد که رسانه ها به میمنت آن بررسی های سالانه درون سازمانی داشته، خبرنگاران خود را مورد تشویق قرار دهند و یا گزارش سالانه را ترتیب و تهیه کنند و در عین حال فرصتی باشد برای نهادهای حمایت از خبرنگاران و رسانه ها و یا حکومت افغانستان که از یک روز ملی بر اساس تقویم کشور گرامی داشت کنند.

در نهایت، در میانه ماه میزان سال ۱۳۹۲، مرکز خبرنگاران افغانستان به  عنوان یک نهاد مستقل که در راستای حمایت از خبرنگاران و رسانه ها در کشور فعالیت دارد، در مشورت با متخصصان حرفه خبرنگاری، روز ۲۷ حوت را با در نظرداشت ملاحظات فوق، اهمیت خبرنگاری حرفه ای در افغانستان، ادای احترام به تلاش های خستگی ناپذیر خبرنگاران در راستای اطلاع رسانی به مردم و یادبود از قربانیان جامعه رسانه کشور، به نام روز خبرنگار نام گزاری کرد که با استقبال گسترده جامعه رسانه ای کشور مواجه شد.

از آن سال به بعد، هر سال از این مناسبت در کابل و ولایات کشور به شیوه های مختلف گرامی داشت می شود و در این مدت، هر سال، مرکز خبرنگاران افغانستان به نوبه خود، گزارش سالانه اش را در مورد وضعیت فعالیت های خبرنگاری و کار رسانه ای تهیه و نشر می کند و در ضمن آن، " خبرنگار سال  افغانستان" را بر مبنای یک برنامه رقابتی انتخاب و در مراسمی در کابل مورد تقدیر قرار می دهد.

در سال ۱۳۹۷، در پی حمایت فدراسیون نهادهای خبرنگاری از این ابتکار مرکز خبرنگاران افغانستان و حمایت وزارت اطلاعات و فرهنگ، درخواست ثبت این روز به عنوان یک مناسبت ملی با کمیته مشترک حکومت و رسانه ها شریک ساخته شد.

خوشبختانه، اعضای کمیته مشترک حکومت و رسانه ها در جلسه ماه گذشته خود که به ریاست سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری برگزار شد، از این ابتکار حمایت کردند و کمیته به وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد تا مراحل قانونی ثبت آن را طی کند. به گفته سید  آغا حسین سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، درخواست ثبت این روز به عنوان یک مناسبت ملی از سوی معینیت نشراتی با خانم حسینه صافی سرپرست وزارت شریک ساخته شد که در نهایت در نشست اخیر کابینه جمهوری اسلامی افغانستان که به روز ۱۴ حوت(۱۳۹۷) در ارگ برگزار شد، مطرح گردید.

بنابر اعلامیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، در این نشست که به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور برگزار شد، طرح پیشنهادی ثبت روز خبرنگار مورد تائید کابینه قرار گرفت و ادارات مربوط هدایت داده شد تا روز ۲۷ حوت را به عنوان " روز ملی خبرنگار" و یک مناسبت ملی در تقویم کشور درج کنند.