مینا خیری گوینده با سابقه رادیو و تلویزیون آریانانیوز در انفجار کابل جان باخت

مینا خیری گوینده با سابقه رادیو و تلویزیون آریانانیوز در انفجار کابل جان باخت

 

۱۴ جوزا ۱۴۰۰

کابل-  مینا خیری گوینده با سابقه رادیو و تلویزیون آریانانیوز  همرا با مادرش بر اثر انفجار یک ماین مغناطیسی در کابل جان باخت. 

شریف حسن‌یار، رئیس آریانانیوز به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این حادثه شام روز گذشته در منطقه پل سوخته رخ داده است. وی ضمن با ابراز همدردی با خانواده خانم خیری، گفت که از دست دادن این خبرنگار جوان و پر تلاش او و سایر همکارانش را در شوک فرو برده است.

خوشحال آصفی، از مسولان شبکه تلویزیونی آریانا گفت که خانم خیری دیروز بعد از برگشت از دفتر به خانه، همراه با مادر و خواهرش بخاطر خرید بیرون رفته بودند که بر اثر انفجار  ماین مغناطیسی نصب شده بر موتر"تونس" حامل آن‌ها،  همراه با مادرش و چند سرنشین دیگر کشته شدند.  به گفته وی، در این رویداد خواهر خانم خیری نیز به شدت زخمی شده است.

به گفته آصفی، مینا خیری از حدود سه سال پیش به عنوان گوینده خبر و مجری در رادیو آریانانیوز و تلویزیون آریانانیوز کار می‌کرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن ابراز همدردی با خانواده خانم خیری و همکارانش در تلویزیون و رادیو آریانانیوز ، از نهادهای مسول می‌خواهد چگونگی رویداد را با جدیت پیگیری کنند و عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. 

‏مینا خیری، نخستین خبرنگار زن است که در سال ۱۴۰۰ جان خود را در افغانستان از دست می‌دهد. 

بر اساس یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۰ تا اکنون ۱۲۲ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای از جمله  ۱۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن بر اثر رویدادهای جنایی و تروریستی و یا در جریان درگیری طرفین جنگ در کشور جان باخته‌اند.