مرکز خبرنگاران افغانستان در مورد ناپدید شدن علی‌اکبر خیرخواه نگران است

مرکز خبرنگاران افغانستان در مورد ناپدید شدن علی‌اکبر خیرخواه نگران است

۶ جوزا ۱۴۰۱

کابل- روزنامه صبح کابل اعلام کرده است که علی‌اکبر خیرخواه خبرنگار این روزنامه سه روز پیش در کابل ناپدید شده است. مرکزخبرنگاران افغانستان نسبت ناپدید شدن و بی‌خبری از وضعیت این خبرنگار به طور جدی نگران است و از «امارت اسلامی» می‌خواهد دراین زمینه پاسخ‌گو باشد.

بر پایه اطلاعات منتشر شده از سوی روزنامه صبح کابل، علی اکبر خیرخواه روز سه شنبه ۳ جوزا برای تهیه گزارش به سطح شهر کابل رفته بود اما دیگر به خانه برنگشته است. گفته شده است که مسؤلان روزنامه‌ صبح کابل و نزدیکان آقای خیرخواه با وجود مراجعه به نهادهای امنیتی امارت، تا هنوز از سرنوشت او اطلاعی پیدا نکرده‌اند.

به گفته روزنامه صبح کابل، این رسانه با اداره استخبارات امارت تماس گرفته است اما این اداره از بازداشت او ابراز بی‌خبری کرده‌ است.

 مرکز خبرنگاران افغانستان نگرانی جدی خود را نسبت ناپدید شدن علی اکبر خیرخواه ابراز می‌کند و از «امارت اسلامی» می‌خواهد نسبت به این رویداد پاسخگو باشد و در مورد چگونگی رسیدگی به آن با شفافیت عمل کرده و نتیجه آن را هر چه زودتر با رسانه‌ها شریک سازد.

این رویداد در حالی گزارش می‌شود که مرکز خبرنگاران افغانستان، حداقل ۱۳۰ مورد رویداد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه ای را جریان حدود نه ماه حاکمیت «امارت اسلامی» ثبت کرده است.

در این مدت هر چند به لحاظ کاهش شمار قربانیان جامعه رسانه‌ای از ۱۱ تن در دوره جمهوری به چهار تن در دوره امارت، تحولی مثبت دیده می‌شود اما افزایش شمار رویدادهای خشونت از جمله حدود ۹۰ مورد بازداشت موقت خبرنگاران که بیشتر توام با خشونت و تهدید بوده است، بسیار نگران کننده است.

خبرنگاران و رسانه های افغانستان اکنون به لحاظ افزایش اعمال محدودیت‌های کاری و سانسور و همچنان مشکلات اقتصادی در بدترین وضعیت خود تا اکنون، بسر می‌برند و دورنمای خبرنگاری آزاد  و رسانه‌های آزاد در کشور مبهم و تیره است.

در نه ماه اخیر صدها خبرنگار مرد و زن کشور را ترک کرده‌اند و بیش از نیمی از حدود ۶۰۰ رسانه بطور خاص رادیو‌ها و تلویزیون‌ها و نشریه‌های چاپی به دلیل مشکلات موجود بویژه اقتصادی و محدودیت‌های کاری بسته شده‌اند. افزون براین حدود ۳۰ درصد دیگر رسانه‌ها نیز در آستانه بسته شدن قرار دارند و تنها به شکل وقفه‌ای فعالیت دارند و سانسور به شکل بی سابقه‌ای در حال افزایش است.