فعالیت تلویزیون خصوصی کابل‌نیوز متوقف شد

فعالیت تلویزیون خصوصی کابل‌نیوز متوقف شد

۱۰ عقرب ۱۴۰۱

کابل- فعالیت تلویزیون خصوصی کابل‌نیوز به دلیل آن چه که «فشارهای سیاسی» و «مشکلات مالی» خوانده شده است، به پایان رسید.

تلویزیون کابل‌نیوز حدود ۱۰ سال پیش از سوی کریم خرم از رئیس دفتر حامد کرزی رئیس جمهور پیشین راه اندازی شد. کابل‌نیوز بیشتر بر پوشش رویدادهای خبری کشور و تهیه برنامه‌های سیاسی متمرکز بود و از جمله رسانه‌های پربیننده به شمار می‌رفت. حامد کرزی در حال حاضر در کابل بسر می‌برد اما به گفته منابع مطلع، از سوی امارت اسلامی تحت فشار قرار دارد و به او اجازه خروج از کشور داده  نمی‌شود.

عکس دسته‌جمعی کارمندان کابل نیوز که امروز سه شنبه ۱عقرب در صفحه تیویتر این رسانه نشر شده است.

بر اساس معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان این رسانه به دلیل فشارهای سیاسی و مداخله برخی از نهادهای امنیتی به ویژه اداره استخبارات «امارت اسلامی» و همچنان مشکلات مالی از فعالیت بازمانده است اما احتمال دارد فعالیت آن در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و توییتر ادامه یابد. یک منبع نزدیک به این تلویزیون به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که کابل نیوز ماه‌های منتهی به سقوط کابل و همچنان بعد از سقوط نظام جمهوری و روی کار آمده «امارت اسلامی»(۲۴ اسد ۱۴۰۰)، با فشارهای و تهدیدهای مواجه بوده  است. به گفته وی، صفحه فیسبوک کابل نیوز قبل از سقوط نظام«هک» شده بود و در دوره امارت نیز مشکل مشابهی برای صفحه توییتر این رسانه پیش آمد.

 

پس از تحول اخیر و سقوط نظام جمهوری در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، رسانه های زیادی از فعالیت بازمانده است. بنابر معلومات مرکز خبرنگاران  افغانستان، بیش از نیمی از حدود ۶۰۰ رسانه‌(بیشتر رادیو و تلویزیون) فعال در کشور با  روی کارآمدن امارت اسلامی در یک سال اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت های ایجاد شده از سوی امارت بسته  شده و صدها خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشور را ترک کرده و یا بیکار شده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز تاثر از بسته شدن تلویزیون کابل‌نیوز، نسبت به ادامه این روند و محدود شدن بیشتر رسانه‌های آزاد و کوچک شدن جامعه رسانه‌ای کشور به طور جدی نگران است. مرکز خبرنگاران افغانستان از  امارت اسلامی می‌خواهد با رفع محدودیت‌ها بر کار رسانه‌ها، اجازه بدهد رسانه‌های آزاد بدون ترس و در فضای عاری از فشار و ارعاب کار کنند و به رسالت حرفه‌ای خود در اطلاع‌رسانی آزاد ادامه دهند.