فعالیت تلویزیون خصوصی آیینه متوقف شد

۲۷ دلو ۱۴۰۰

کابل- فعالیت تلویزیون خصوصی آیینه پس از حدود ۱۸ سال به دلیل آن چه که مشکلات مالی خوانده شده است، به پایان رسید.

تلویزیون آیینه، نخستین تلویزیون خصوصی خوانده می‌شود که پس از سقوط دوره اول حاکمیت طالبان در سال ۱۳۸۳ در کابل راه اندازی و به  فعالیت آغاز کرد.

این تلویزیون با پشتیبانی مالی مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر «حزب جنبش ملی اسلامی» افغانستان و معاون پیشین رئیس جمهور ایجاد شده بود. برنامه های شبکه تلویزیونی آیینه بیشتر به زبان ازبکی بود و بینندگان زیادی در شمال کشور به ویژه در ولایات جوزجان و فاریاب داشت.

پس از تحول اخیر و سقوط نظام جمهوری در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، رسانه های زیادی از فعالیت بازمانده است. بنابر معلومات مرکز خبرنگاران  افغانستان، در دو دهه اخیر( قبل از سقوط کابل) بیش از ۲۰۰ رادیو و حدود ۱۰۰ شبکه تلویزیون و ده‌ها نشریه چاپی و آنلاین، درکشور ایجاد شده بود و فعال بود اما در در شش ماه گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت های ایجاد شده از سوی حکومت سرپرست طالبان، بیش از نیمی از رسانه‌ها از فعالیت بازمانده و حدود ۳۰ درصد نیز در آستانه بسته شدن هستند و تنها در حد چند ساعت در شبانه روز فعالیت دارند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز تاثر از بسته شدن تلویزیون آیینه، نسبت به ادامه این روند و محدود شدن بیشتر رسانه های آزاد و کوچک شدن جامعه رسانه‌ای کشور به طور جدی نگران است و امیدوار است با رفع مشکلات مالی و محدودیت‌های کنونی، رسانه‌های آزاد جایگاه واقعی خود را پیدا کنند و مردم بتوانند از حق بنیادی آزادی بیان بهره ببرند.