فرستنده زمینی تلویزیون راه فردا از سوی «امارت اسلامی» غیرفعال شده است

 

۴ اسد ۱۴۰۱

کابل- فرستنده تلویزیون راه فردا که دسترسی به این شبکه تلویزیونی را از طریق آنتن‌های عادی در کابل فراهم می کرد، از سوی «امارت اسلامی» غیر فعال شده است و در حال حاضر برنامه‌های این تلویزیون تنها از طریق ماهواره قابل دسترس می‌باشد.

محمد صابر عرفانی، مدیر مسؤل رادیو و تلویزیون راه فردا به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که از یک ماه به این سو فرستنده(آنتن) تلویزیون راه فردا در «کوه تلویزیون» کابل، بنا به دستور مسؤلان امارت از فعالیت بازمانده است. به گفته وی، پس از قطع فرستنده زمینی تلویزیون راه فردا، مخاطبان دیگر نمی‌توانند با آنتن‌های عادی در کابل به این رسانه دسترسی داشته باشند اما زمینه دسترسی به آن از طریق ماهواره برای مخاطبان در داخل و همچنان خارج کشور فراهم می‌باشد.

به گفته عرفانی، مسؤلان امارت دلیل این کار را بدهکاری مالیاتی تلویزیون راه فردا اعلام کرده‌اند و گفته‌اند که این رسانه حدود دو میلیون افغانی بخاطر مالیات فرکانسی باید به وزارت مخابرات پرداخت کند. اما مدیر مسؤل راه فردا خاطر نشان کرد که نیمی از این پول بخاطر پرداخت نشدن مالیات فرکانسی در چند سال اخیر و نیمی دیگر جریمه تاخیر در پرداخت آن است. وی گفت که شماری از دیگر رسانه‌ها در کابل نیز با مشکل مشابه مواجه شده‌اند.

در یک رویداد دیگر، اداره تلویزیون راه فردا از لاک و مهر شدن دروازه اصلی ساختمان این رسانه از سوی شهرداری کابل خبر می‌دهد. عرفانی گفت که مسؤلان شهرداری مبلغی در حدود ۱۲۰ هزار افغانی را به عنوان پول صفایی شهر در سال جاری برای تلویزیون راه فردا تعیین کرده‌اند که حدود پنج برابر معمول گذشته می‌باشد. مدیر مسؤل راه فردا افزود  که ماموران شهرداری بدون هشدار قبلی، دروازه اصلی ساختمان تلویزیون را بسته‌اند اما کارمندان از یک راه فرعی رفت و آمد می‌کنند. وی در عین حال گفت که اداره تلویزیون بخاطر استفاده از برق شهری نیز تحت فشار بوده است و مسؤلان شرکت برق هشدار داده‌اند که این رسانه نباید از برق شهری استفاده کند.

مدیر مسؤل رادیو و تلویزیون راه فردا خاطر نشان می‌کند که این اقدام‌ها، در راستای فشار بر این رسانه صورت گرفته است و انگیزه آن فراتر از مسائل معمول مالیاتی است.

عرفانی گفت که اداره تلویزیون راه فردا از مسؤلان امور می‌خواهد با توجه مشکلات اقتصادی این رسانه، جریمه مالیات فرکانسی را لغو کنند و زمینه را برای پرداخت آن به شکل قسط فراهم کنند.

شبکه رادیو و تلویزیون راه فردا، متعلق به محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان است که در حوت ۱۳۸۶ در کابل تاسیس و به طور رسمی آغاز به کار کرد. محمد محقق در حال حاضر در خارج از کشور به سر می‌برد. محقق از مخالفان و منتقدان امارت اسلامی است. او به تازگی، نیروهای امارت را به جنایت جنگی در بلخاب، پنجشیر و بغلان متهم کرده است.

قبل از این در دوره جمهوری( ۲۴ اسد ۱۴۰۰)، بارها مسؤلان رسانه‌ها به جریمه مالیات فرکانسی اعتراض کرده بودند و خواستار لغو آن و رسیدگی به دیگر مشکلات از جمله محاسبه پول برق رسانه‌ها به نرخ برق شهری شده بودند. اما در دوره امارت افزون بر افزایش محدودیت‌های کاری برای رسانه‌ها، مشکلات مرتبط با مسائل مالیاتی و تامین برق آن‌ها نیز بیشتر شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» می‌خواهد با توجه به کاهش شدید اعلان‌های تجارتی که منبع عمده تامین هزینه‌های رسانه‌ها است و مشکلات جدی اقتصادی رسانه‌ها، جریمه وضع شده بر رسانه‌ها بخاطر مالیات فرکانسی و سایر موارد مالیاتی را لغو کند و با قسط بندی آن، به رسانه‌ها فرصت دهد پول آن را طبق یک برنامه زمان‌بندی شده پرداخت کنند و در عین حال به مشکلات مرتبط با صفایی و تامین برق رسانه‌ها رسیدگی کند.