علی لطیفی خبرنگار افغان-امریکایی که در کابل بازداشت شده بود آزاد شد

۲۹ ثور ۱۴۰۲

کابل- علی لطیفی خبرنگار افغان-امریکایی که شب گذشته در کابل بازداشت شده بود، آزاد شده است.. مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی این خبرنگار، تصریح می‌کند که بازداشت او خلاف قانون بود و آزادی‌اش نباید سلب می‌شد.

علی لطیفی در توییتی گفته است که او بخاطر « یک سوء تفاهم» بازداشت شد. لطیفی نوشته است:«[سوء تفاهم] به طور درست رفع گردید و با من برخورد درست صورت گرفته است.»

خالد زدران سخنگوی قوماندانی امنیه کابل بعد از ظهر امروز در توییتی گفت که این خبرنگار شب گذشته بر بنیاد یک «عمل مشکوک» بازداشت شد و زیر تحقیق قرار دارد.

حشمت غنی احمدزی، برادر محمد اشرف غنی رئیس جمهور سابق در توییتی گفته است که لطیفی مهمان او بوده است و سه ساعت بعد از خروج از خانه‌اش از سوی نیروهای امارت در حوزه شش پولیس کابل بازداشت شده است.  به گفته احمدزی، این خبرنگار بر بنیاد «اتهام نادرست نوشیدن مشروبات الکولی» بازداشت شده است.

علی لطیفی به عنوان خبرنگار آزاد مقیم کابل، با شماری از رسانه‌های بین‌المللی از جمله تلویزیون الجزیره، سی ان ان، نیویورک تایمز، دویچوله و فارن پالیسی کار کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز خرسندی از آزادی علی لطیفی، خاطر نشان‌ می‌سازد که بازداشت او خلاف قانون بوده است و آزادی‌اش نباید سلب می‌شد.

این خبرنگار آزاد در حالی بازداشت می‌شود که ماه گذشته وزارت اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» طرح پیگیری امور و مسائل مربوط به رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور را از طریق کمسییون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای اعلام کرد. برمبنای این طرح هیچ اداره دیگری حق برخورد با خبرنگاران را ندارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۳۷ رویداد نقض آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران از جمله ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران ثبت کرده است که حداقل در مورد بازداشت‌ها، راه‌کار قانونی پیگیری از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای را نپیموده است.