شرکت مالک فیسبوک صفحه‌های تلویزیون ملی و خبرگزاری دولتی باختر در این شبکه را مسدود کرد

۲۹ سرطان ۱۴۰۱

کابل- شرکت متا که مالک فیسبوک و اینستاگرام است، صفحه‌های فارسی/دری و پشتوی رادیو و تلویزیون ملی افغانستان و خبرگزاری دولتی باختر در این شبکه‌های اجتماعی را بسته است.

صفحه‌های رادیو و تلویزیون ملی و خبرگزاری باختر در فیسبوک و اینستاگرام که صدها هزار دنبال کننده داشت امروز از دسترس خارج شده‌اند.

فیسبوک گفته است که تیمی از کارشناسان را مأمور رصد و حذف محتوای مرتبط با طالبان در این شبکه اجتماعی کرده است. این شرکت سال گذشته پس از سرنگونی نظام جمهوری و روی کار آمدن «امارت اسلامی» اعلام کرد که در صورت مشاهده فعالیت حساب‌های مرتبط طالبان علیه آن‌ها اقدام خواهد کرد.

احمدالله وثیق، رئیس منتصب «امارت اسلامی» برای رادیو و تلویزیون ملی افغانستان امروز در پیام ویدیویی گفته است که به‌دلیل نامعلوم صفحات رادیو و تلویزیون ملی در فیس‌بوک و اینستاگرام مسدود شده است. وثیق به این اقدام شرکت متا اعتراض کرده و آن را خلاف آزادی بیان خوانده است.

 

در عین حال، خبرگزاری باختر نیز با تائید بسته شدن صفحه این خبرگزاری در فیسبوک گفته است که با پیشینه ۸۲ سال اطلاع‌رسانی، تمام قوانین و مقررات اداره فیسبوک را مدنظر گرفته است و یگانه هدف آن اطلاع‌رسانی دقیق، به‌موقع و همه‌جانبه است. باختر از شرکت متا خواسته است این مشکل را هر چه زودتر حل کند.