سه کارمند طلوع نیوز در کابل بازداشت شدند

سه کارمند طلوع نیوز در کابل بازداشت شدند

۲۷ حوت ۱۴۰۰

کابل- سه کارمند ارشد طلوع‌نیوز شام روز گذشته از سوی نیروهای امارت اسلامی  در کابل بازداشت شده‌اند. مرکز خبرنگاران افغانستان این اقدام را که در ادامه روند بازداشت‌ گسترده  خبرنگاران در کشور صورت می‌گیرد، خلاف قانون رسانه‌های همگانی می‌داند که پیش از این از سوی امارت تائید و قابل اجرا اعلام شده بود.

منابع در طلوع نیوز می گویند شام روز گذشته افراد مسلح امارت اسلامی  وارد دفتر تلویزیون طلوع نیوز در کابل شده و اخپلواک صافی، مسئول خبر این تلویزیون، بهرام امان، گوینده و نافع خلیق مسؤل حقوقی این رسانه را بازداشت کرده‌اند و به محل نامعلومی انتقال داده‌اند. گفته شده است که اخپلواک صافی و نافع خلیق آزاد شده‌اند اما از سرنوشت بهرام امان اطلاعی در دست نیست.

امارت اسلامی تاکنون در این مورد واکنشی نشان نداده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت این  سه کارمند  ارشد طلوع نیوز را در آستانه روز ملی خبرنگار، به عنوان بخشی از روند رو به افزایش فشار بر خبرنگاران و رسانه‌های آزاد محکوم می‌کند و خواستار آزادی هر چه زودتر و بدون قید و شرط بهرام امان است.

مرکز خبرنگاران افغانسستان از امارت اسلامی می‌خواهد در صورتی که شکایتی از خبرنگاران و یا  رسانه‌ها دارند، آن را از طریق کمیسیون شکایات بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای پیگیری کنند. این کمیسیون که طبق قانون رسانه‌های همگانی کشور ایجاد شده است، شکایات و تخلفات خبرنگاران و رسانه‌ها را مورد رسیدگی قرار داده،  متخلف را حسب احوال، توصیه و یا اخطار داده و یا جهت تعقیب عدلی به مراجع مربوط معرفی می‌کند.

ذبیح الله مجاهد معین وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی پیش از این گفته بود که امارت قانون رسانه‌های همگانی را تائید کرده است و کمیسیون بررسی شکایات را احیاء می‌کند.

این سه کارمند طلوع نیوز درحالی بازداشت شده اند که امروز۲۷ حوت، روز ملی خبرنگار در افغانستان است و خبرنگاران با افزایش فشار و ارعاب از سوی امارت اسلامی مواجه هستند و در به تازگی محدودیت کاری برای خبرنگاران و رسانه‌های آزاد بیشتر شده است.

بر پایه گزارش تازه مرکز خبرنگاران افغانستان و  انجمن آزاد ژورنالیستان افغانستان که به مناسبت روز خبرنگار منتشر شد، در سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۱۷ مورد خشونت علیه خبرنگاران از  چهار مورد کشته شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه ای از سوی این دو نهاد به ثبت رسیده است. در این گزارش آمده است که حداقل ۸۲ مورد از این رویدادها در دوره امارت اسلامی رخ داده است که ۶۶ قضیه آن بازداشت توام با خشونت و لت و کوب خبرنگاران بوده است.