زهرا جویا، صاحب امتیاز «رسانه رخشانه» به‌عنوان زن سال از طرف مجله تایم معرفی شد

۱۳ حوت ۱۴۰۰

زهرا جویا صاحب‌ امتیاز و بنیان‌گذار رسانه‌ی آنلاین رخشانه  به عنوان یکی از ۱۲ زن سال ۲۰۲۲ مجله تایم انتخاب شده است.

مجله تایم نوشته است که زهرا جویا  که پس از سقوط نظام جمهوری و برگشت دوباره طالبان به قدرت، از افغانستان فرار کرده است، همچنان به بازتاب وضعیت زنان افغانستان ادامه می‌دهد.

به گزارش رخشانه،  خانم جویا پس از سقوط نظام پیشین در اواخر ماه اسد سال جاری، از افغانستان خارج شد و اکنون در لندن زنده‌گی می‌کند.

زهرا جویا، در مورد خبرنگاری در افغانستان به مجله تایم گفته است: «راستش را اگر بخواهید، ما این روزها روزنامه‌نگاری ساده در افغانستان انجام نمی‌دهیم. ما تلاش می‌کنیم برای آزادی خود بنویسیم. ما دیگر اجازه نداریم به‌عنوان خبرنگار کار کنیم. ما به اطلاعات دست‌رسی نداریم؛ اما هنوز هم کار می‌کنیم.»

او هم‌چنان گفته است که صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شود، کارش را بادریافت گزارش‌هایی از «همکاران شجاع خود» از افغانستان شروع می‌کند. به گفته زهرا، با وجودی که همکارانش مخفی است؛ اما باز هم کار می‌کنند.

زهرا جویا در رشته حقوق دانشگاه کابل تحصیل کرده و سپس به خبرنگاری روی آورده است. او در سال ۱۳۹۹، رسانه‌ی رخشانه را با هدف پوشش مسایل مربوط به زنان بنیان‌گذاری کرد. رخشانه در ماه قوس امسال جایزه‌ی ماری کالوین از جوایز خبرنگاری بریتانیا را نیز دریافت کرده است.