رئیس موقت صندوق ملی حمایت از خبرنگاران برگزیده شد

 

۱۳ سرطان ۱۴۰۰

کابل- اعضای رهبری صندوق ملی حمایت از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در نشستی در کابل، رئیس موقت این صندوق را برگزیدند. در این نشست تصمیم گرفته شد در جریان دو هفته آینده طرزالعمل این صندوق مشخص و مورد بحث قرار گیرد.

این نشست امروز در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل برگزار شد. صدیق‌الله توحیدی رئیس موقت صندوق گفت که در این نشست پنج تن از اعضای بورد صندوق موظف شدند تا روی طرزالعمل آن از جمله معیارهای انتخاب رئیس صندوق، چگونگی انتخاب رئیس دارالانشاء و چگونگی استخدام کارمندان اداری کار کنند.

اعضای جدید بورد صندوق ملی حمایت از خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای که ۱۳ نفر می‌باشند چهار روز پیش انتخاب شدند. محمد آصف احمدزی، نماینده اکادمی علوم، میرزکی احمد انصاری، نماینده فاکولته ژورنالیسم پوهنتون کابل، صابر مومند، نماینده وزارت اطلاعات و فرهنگ، زهرا موسوی، نماینده کمیسیون دسترسی به اطلاعات، صمصامه سیرت، خبرنگار رادیو صدای امریکا، حارث جمال‌زاده، خبرنگار تلویزیون یک، جاوید همیم، خبرنگار آژانس خبری پژواک، دواخان مینه‌پال، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، و عبدالمجیب خلوتگر، ضیا بومیا، مکیه منیر، صدیق الله توحیدی و حجت‌‌ الله مجددی، نمایندگان فدراسیون نهادهای خبرنگاری اعضای تازه بورد صندوق می‌باشند.

تا اکنون شکایات متعدد از سوء مدیریت و ناکارآمدی مدیریت پیشین صندوق وجود داشته است. هر چند مدیریت قبلی صندوق اتهام سوء استفاده و ناکارآمدی را رد کرده است اما با تصمیم کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها به ریاست سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و نظر هیأت موظف بررسی، کمیته مشترک تصمیم گرفت برای کارآيی و شفافیت صندوق، مدیریت آن تغییر کند.

صندوق ملی حمایت از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در سال ۱۳۹۷ با حمایت رئیس جمهور احیاء شد. محمد اشرف غنی گفت که از بودجه شخصی خود پنج میلیون افغانی، و وزارت مالیه افغانستان نیز ۱۰ میلیون افغانی( در مجموع حدود ۲۰۰ هزار دالر) به این صندوق کمک می‌کند.

رئیس جمهور تاکید کرد که حکومت افغانستان این توانایی را دارد که به خبرنگاران و خانواده های قربانیان جامعه رسانه‌ای کمک کند  که برای رفع نیازمندی‌های اساسی خود محتاج به کمک خارجی نباشند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به عنوان عضو فدراسیون نهادهای خبرنگاری، با استقبال از تعیین اعضای تازه رهبری صندوق و اقدام در زمینه ایجاد طرزالعمل آن، از حکومت می‌خواهد به خاطر تقویت هر بیشتر این صندوق و رسیدگی بهتر به مشکلات روز افزون خبرنگاران نیازمند و خانواده‌های قربانیان جامعه رسانه‌ای، مکانیزمی را برای کمک دوام دار و کافی به آن آماده سازد و بر مبنای آن اقدام کند.

در عین حال، این نهاد از تاجران ملی و افراد خیرخواه و همچنان نهادهای بین‌المللی می‌خواهد در تقویت صندوق ملی حمایت از خبرنگاران افغانستان سهم بگیرند.

از سال ۱۳۸۱ هجری خورشیدی تا اکنون، دست کم ۱۲۱ خبرنگار و کارمند رسانه  بر اثر رویدادهای مختلف به ویژه در جریان جنگ و یا حمله‌های تروریستی جان خود را در کشور از دست داده اند که بیش از ۸۰ درصد آنان تعداد شهروندان افغانستان بوده اند.

در کنار نبود امنیت، عملی نشدن قانون کار و بی توجهی اکثریت رسانه‌ها به ویژه به مصونیت کاری و بیمه صحی خبرنگاران از مشکلات و چالش‌های عمده‌ای است که در حال حاضر خبرنگاران در افغانستان آن مواجه هستند.

 بر پایه یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان، شمار زیادی از خبرنگارانی که دچار مشکل صحی شده‌اند، گفته‌اند که به دلیل معاش کم و بی توجهی مالکان رسانه‌ها، توانایی پرداخت هزینه‌های درمانی خود را نداشته‌اند.

زندگی طاقت فرسای خانواده‌های قربانیان جامعه رسانه‌ای از دیگر مسائلی است که تا اکنون به آن توجه کافی نشده است و انتظار می‌رود مدیریت جدید صندوق بتواند به این نگرانی‌ها رسیدگی کند.

طبق اساسنامه جدید صندوق حمایت از خبرنگاران، به خبرنگاران در صورتی که دچار بیماری شدید و یا صعب العلاج شوند و یا زخم بردارند، و همچنان به خانواده های قربانیان جامعه رسانه‌ای و یا مفقود الاثر در حد توان صندوق کمک خواهد شد.