ذکی قیس مدیر مسؤل پیشین تلویوزین خاور "از سوی افراد منتسب به طالبان در کابل به شدت لت و کوب شده است"

۲۷ جدی ۱۴۰۰

کابل- ذکی قیس، مدیر مسؤل پیشین تلویزیون خاور می‌گوید که شب گذشته از سوی افراد ناشناس در کابل که خود را کارمند حوزه امنیتی[پولیس طالبان] معرفی کرده‌اند به شدت لت وکوب شده است.

قیس به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد حوالی ساعت ۱۱ شب گذشته در دم دروازه خانه اش در منطقه ده خدایداد در ناحیه شانزدهم کابل رخ داده است. وی گفت:" کسی دروازه خانه ما را زد، پرسیدم کیست، کسی گفت که از حوزه [پولیس طالبان]هستیم و نشانی خانه وکیل محل را می‌خواهیم اما به محض  باز کردن دروازه خانه، یکی از افرادی که پشت دروازه بود موهایم را گرفت و شخص دیگر به او گفت که بزن."

مدیر مسؤل پیشین تلویزیون خاور افزود:" خودم را از چنگ مهاجم که به سر و صورتم می زد، به مشکل نجات دادم ودروازه خانه را فورا بستم و وقتی به درون خانه آمدم خانمم گفت که از سرت خون می آید."

ذکی قیس گفت که مهاجمان را به دلیل حمله ناگهانی نشناخته و نمی‌داند که کی بودند و اما از ترس به حوزه پولیس مراجعه نکرده است.

ذکی قیس می‌گوید که تا قبل از سقوط کابل و تسلط طالبان در ۲۴ اسد سال جاری، به عنوان مدیر مسؤل تلویزیون خاور می کرد اما به دلیل شرایط نامساعد کاری بعد از حدود ۱۰ سال از ادامه کار در این رسانه انصراف داده است.

تا اکنون مسؤلان امنیتی کابل درباره این رویداد ابراز نظر نکرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، از مسؤلان نهادهای مرتبط حکومت سرپرست طالبان می‌خواهد چگونگی این رویداد را بررسی و نتیجه بررسی خود را با رسانه‌ها شریک سازند.

در پی روی کارآمدن حکومت سرپرست طالبان، خشونت‌ها و تهدیدها علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه به شدت افزایش یافته است. مرکز خبرنگاران افغانستان از اداره حاکم طالبان می‌خواهد به تعهدات قبلی خود در جریان مذاکرات صلح در دوحه مبنی بر حفظ احترام به خبرنگاران و رسانه‌ها و تامین مصونیت آن‌ها، عمل کند تا فضای سرشار از ترس و خودسانسوری کنونی هر چه زودتر پایان یابد و خبرنگاران و رسانه‌ها بتوانند در فضای آزاد و بدون هراس به کارشان ادامه دهند.