ذبیح‌الله مجاهد: قانون رسانه‌های همگانی قابل اجرا است

۱۳ دلو ۱۴۰۰

کابل- ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گو و معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان می‌گوید که قانون رسانه‌های همگانی کشور که در زمان دولت جمهوری تدوین شد و اجرایی بود، نقصی ندارد و در حال حاضر نیز قابل اجرا است.

مجاهد این موضوع را امروز در نشستی که از سوی کمیته مصونیت خبرنگاران در کابل برگزار شده بود، بیان کرد:« ما قانون قبلی رسانه‌ها را مطالعه کردیم، کدام نقیصه نداشت، علاوه از این امارت اسلامی [حکومت طالبان] از رسانه‌ها میخواهد، در نشرات خود منافع ملی، ارزش‌های اسلامی و وحدت ملی را در نظر بگیرند، اگر چه ما مطمئن هستیم که رسانه‌ها خودشان نیز به این موارد اعتنا می کنند.»

وی  افزود:« در حال حاضر به شمول  مرکز، در تمام ولایات کشور از قانون قبلی رسانه‌ها استفاده می‌شود و اگر کدام تعدیلی در آن صورت می‌گرفت، به همه رسانه‌ها اطلاع می‌دادیم»

سخنگوی حکومت طالبان تصریح کرد که  آن‌ها از هرگونه انتقاد سالم رسانه‌ها حمایت می‌کنند، اما رسانه‌ها باید از «شایعه‌پراکنی» خودداری کنند. به گفته ذبیح الله مجاهد، رسانه‌ها صدای ملت را به گوش مسئولان دولت می‌رسانند به همین دلیل حکومت طالبان از رسانه‌ها حمایت می‌کند.

مجاهد در عین حال گفت که قرار است کمیسیون بررسی شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای نیز احیا شود تا جلو آن چه که او «سوءتفاهم‌ها» خوانده، گرفته شود. به گفته سخنگوی حکومت طالبان در صورت به میان آمدن هر گونه مشکل، از طریق این کمیسیون برای حل آن اقدام می‌شود.

ذبیح الله مجاهد در حالی از قابل اجرا بودن قانون رسانه‌های حکومت پیشین سخن گفته است که در این قانون، فعالیت آزاد رسانه‌ها به رسمیت شناخته شده و مقام‌های دولتی از هر گونه فشار و ارعاب خبرنگاران منع شده‌اند اما حکومت طالبان تا اکنون ده ها خبرنگار را به دلیل پوشش رویدادهای کشور را به طور موقت بازداشت کرده و با آنها با خشونت رفتار کرده است. در عین حال، اداره استخبارات حکومت طالبان بر رسانه‌های آزاد فشار وارد می‌کند که دستورالعمل این اداره از جمله منع نشر اظهارات منتقدین وضعیت کنونی را رعایت کنند درغیر آن با رسانه‌های تخطی کننده از دستورالعمل به شکل جدی برخورد خواهد شد.