دو خبرنگار در قندهار و کابل از سوی نیروهای امارت اسلامی بازداشت شدند

۶ حمل ۱۴۰۱

کابل، قندهار- نیروهای «امارت اسلامی» امروز میرویس اتل، مدیر خبر رادیو «زما» را در قندهار و سرور هاشمی خبرنگار رادیو «سلام وطندار» را در کابل بازداشت کردند. مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت این دو خبرنگار را که در ادامه روند بازداشت‌ گسترده  خبرنگاران در کشور صورت می‌گیرد، خلاف قانون رسانه‌های همگانی می‌داند که پیش از این از سوی امارت تائید و قابل اجرا اعلام شده بود.

منابع در قندهار می‌گویند که نیروهای امارت اسلامی حوالی ساعت ۶ صبح امروز شنبه با یورش به خانه میرویس اتل در شهر قندهار او را با خود بردند و ساعت ۹ شنب بعد از حدود ۱۵ ساعت از سوی نیروهای امارت به خانه‌اش انتقال داده‌اند و او را مجبور کرده‌اند  که تلفون مبایلش را از خانه بردارد و دوباره به زندان انتقال داده اند. سخنگویان امارت اسلامی تا اکنون در این مورد علت بازداشت اتل ابراز نظر نکرده‌اند. همچنان امروز در یک رویداد دیگر سرور هاشمی خبرنگار سلام وطندار که برای پوشش اعتراض دختران دانش آموز به منع بازگشایی مکاتب، به محل تظاهرات آنان در نزدیک ساختمان وزارت معارف در کابل رفته بود، بازداشت و بعد از شش ساعت تحقیق و بازجویی آزاد شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت خبرنگاران در قندهار و کابل را به عنوان بخشی از روند رو به افزایش فشار بر خبرنگاران و رسانه‌های آزاد محکوم می‌کند و از امارت اسلامی می‌خواهد در صورتی که شکایتی از خبرنگاران و یا  رسانه‌ها دارند، آن را از طریق کمیسیون شکایات بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای پیگیری کنند. این کمیسیون که طبق قانون رسانه‌های همگانی کشور ایجاد شده است، شکایات و تخلفات خبرنگاران و رسانه‌ها را مورد رسیدگی قرار داده،  متخلف را حسب احوال، توصیه و یا اخطار داده و یا جهت تعقیب عدلی به مراجع مربوط معرفی می‌کند.

ذبیح الله مجاهد معین وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی پیش از این گفته بود که امارت قانون رسانه‌های همگانی را تائید کرده است و کمیسیون بررسی شکایات را احیاء می‌کند.

بازداشت این دو خبرنگار، ششمین مورد بازداشت به ثبت رسیده خبرنگاران در دو هفته اخیر و حداقل ۷۲ مین رویداد بازداشت خبرنگاران از زمان سقوط حکومت جمهوری و آغاز حاکمیت امارت اسلامی است که در اکثر موارد با خشونت و تهدید خبرنگاران توام بوده است.