دو خبرنگار در انفجار میدان هوایی کابل جان خود را از دست دادند

۶ سنبله ۱۴۰۰

کابل- معلومات ابتدایی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد  که در انفجار مرگبار دو روز پیش در میدان هوایی کابل، دو خبرنگار افغان نیز جان‌های خود را از دست داده‌اند. بر اساس اطلاعات مرکز خبرنگاران افغانستان در این رویداد علی رضا احمدی گزارشگر خبرگزاری "رها"  و "روزنامه افغانستان ما" و نجمه صادقی مجری سابق تلویزیون "جهان صحت" جان باخته‌اند.

در پی سقوط کابل و ورود طالبان به این شهر، نجمه صادقی و علی‌رضا احمدی به همراه شماری از بستگان خود برای خروج از کشور به میدان هوایی این شهر رفته بودند. روز پنج‌شنبه ۴ سنبله در دروازه بخش نظامی میدان هوایی کابل که به نام " ابی گیت" مسمی شده است، انفجار مهیب رخ داد که بر مبنای اطلاعات منابع نظامی امریکایی انتحاری بوده است. گزارش شده است که در این رویداد دست کم ۱۷۰ غیر نظامی افغان و ۱۳ نظامی امریکایی کشته شده اند.

گروه داعش مسؤلیت این حمله را به عهده گرفته است.

خبرگزاری رها با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در این رویداد علاوه بر علی‌رضا احمدی، برادرش نیز جان باخته است.

همچنان، پدر نجمه صادقی در یک تماس تلفونی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که در این رویداد افزون بر نجمه، برادر و پسر عمه جوانش نیز جان باخته‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان حمله به غیر نظامیان را به شدت محکوم می‌کند. احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" این حمله نشان داد که حتی غیرنظامیانی که برای در امان ماندن و حفظ جان خود، برای خروج از کشور در تقلا هستند، به ویژه خبرنگاران، همچنان در معرض خطر جدی قرار دارند."

وی افزود:" شجاعت و تعهد خبرنگاران افغان که در شرایط ناگوار در راستای اطلاع رسانی قربانیان بی‌شماری داده‌اند و برای شکوفایی نهال آزادی بیان جان‌فشانی کرده‌اند، در صفحه زرین تاریخ درج خواهد شد."

به گفته وی، در حال حاضر با توجه به پیچیدگی و مبهم بودن اوضاع در افغانستان، جامعه جهانی باید با تمرکز بر حفظ جان و مصونیت خبرنگاران افغان، از تمام امکانات خود برای مصونیت و یا انتقال آن‌ها به یک جای مصون استفاده کند.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، در حدود دو دهه اخیر دست کم ۱۲۷ خبرنگار و کارمند رسانه در افغانستان کشته شده اند که بیشتر آنها هدف قرار گرفته و یا در جریان جنگ و رویدادهای مرتبط جان خود را از دست داده‌اند.