تهدید تلویزیون های طلوع و یک از سوی طالبان، تهدید همه رسانه‌های افغانستان است

تهدید تلویزیون های طلوع و یک از سوی طالبان، تهدید همه رسانه‌های افغانستان است

۲۰ میزان ۱۳۹۴

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، اعلامیه رعب انگیز طالبان در مورد تلویزیون‌های طلوع و یک را به شدت محکوم نموده و آن را تهدیدی جدی علیه تمام رسانه‌های آزاد افغانستان می‌داند.

طالبان امروز در اعلامیه یی با امضای کمیته نظامی این گروه که از طریق وب سایت رسمی آن به نشر رسید، پوشش رویدادهای جنگ جاری در کندز را از طریق تلویزیون‌های طلوع و یک را جانب دارانه خوانده است.

گروه با متهم کردن رسانه‌های مذکور به گرفتن کمک مالی از سفارت امریکا، آن‌ها را مروج فرهنگ غربی، بی‌حجابی و فساد خواده است و مدعی شده است که خبرهای دروغ را نشر می‌کنند.

در این خبرنامه به طور خاص به پوشش جنگ کندز از سوی این دو تلویزیون اشاره شده و آمده است که این رسانه‌ها در گزارش‌های خود اعضای طالبان را به «تجاوز جنسی» بر دختران دانشجو در خوابگاه (لیلیه) دانشگاه کندز متهم کرده‌اند در حالی که به گفته طالبان مردم محل می‌گویند که دختران به مناسبت عید قربان به خانه‌های خود رفته بودند و هیچ یک از آنان هنگام ورود این گروه به شهر، در خوابگاه مذکور نبوده است.

طالبان با یاد آوری این موضوعات خاطر نشان نموده‌اند که از این به بعد رسانه‌های مذکور هدف نظامی خواهند بود.

این گروه نوشته است: «پس از این هیچ کارمند، گوینده، دفتر، تیم خبری و خبرنگار این تلویزیون‌ها مصونیت ندارند و از سوی طالبان هدف قرار خواهد گرفت.»

هر چند در بیشتر از یک دهه اخیر خبرنگاران و فعالان رسانه یی در افغانستان به طور غیر مستقیم از سوی طالبان هدف قرار گرفته‌اند، اما این نخستین بار است که این گروه به طور رسمی دو رسانه فعال کشور را تهدید می‌کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این اقدام طالبان، به این باور است که حرکت رعب انگیز آنان نه تنها تهدیدی علیه تلویزیون‌های طلوع و یک است، بلکه تهدیدی فراگیری علیه رسانه‌های آزاد افغانستان می‌باشد.

این نهاد به این باور است اگر طالبان اعتراضی به پوشش رویداد‌ها توسط این دو رسانه داشتند باید به شکل صلح آمیز آن را مطرح کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، اعلامیه مذکور را نشانه‌یی واضح از تصمیم طالبان بر فراگیر کردن خشونت و هدف قرار دادن غیر نظامیان می‌داند از و حکومت افغانستان و حامیان بین المللی آن می‌خواهد این وضعیت را جدی بگیرند وامنیت و مصونیت این دو رسانه و کارمندان آن‌ها را تامین کند.