دو خبرنگار رادیو کلید در جلال‌آباد بازداشت شدند

جان آغا صالح(راست) و فقیرمحمد فقیرزی خبرنگاران رادیو کلید در ولایت ننگرهار حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر امروز پنج شنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۲ در جلال‌آباد بازداشت شدند.

۱۹ اسد ۱۴۰۲

جلال‌آباد- فقیرمحمد فقیرزی و جان آغا صالح خبرنگاران رادیو کلید در ولایت ننگرهار، امروز از سوی اداره استخبارات این ولایت بازداشت شدند. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به بازداشت این دو خبرنگار، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان می‌باشد.

منابع محلی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفتند که فقیرمحمد فقیرزی و جان آغا صالح حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر امروز از سوی استخبارات در دفتر رادیو کلید در جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار بازداشت شدند. تا اکنون مشخص نیست که این دو خبرنگار به  چه دلیل بازداشت شده‌اند و اداره محلی نیز در این زمینه ابراز نظر نکرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی  جدی نسبت به بازداشت فقیرمحمد فقیرزی و جان آغا صالح، از مسؤلان اداره در ننگرهار می‌خواهد این خبرنگاران را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کنند. مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال از اداره محلی می‌خواهد هر گونه شکایت از این خبرنگاران را بر مبنای قانون رسانه‌های همگانی و از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی های رسانه ای پیگیری کنند.

این سومین مورد بازداشت خبرنگاران درهفته جاری است. روز یک شنبه سید وحدت‌الله ابدالی خبرنگار خبرگزاری دولتی باختر در غزنی بازداشت شد و از آن  زمان تا اکنون در بازداشت بسر می برد.

در حال حاضر حداقل چهار خبرنگار و کارمند رسانه‌ای دیگر به شمول ابدالی در بازداشت بسر می‌برند. مرتضی بهبودی خبرنگار افغان- فرانسوی از ماه جدی سال گذشته در کابل، دو خبرنگار که هویت آنان بنابر ملاحظات مصونیتی قابل نشر نیست و مدیر مسؤل یک رسانه نیز زندانی هستند. از این جمله، یک خبرنگار حدود پنج ماه قبل، یک خبرنگار حدود یک ماه پیش و یک کارمند رسانه دو هفته قبل بازداشت شد همچنان در زندان هستند.