دو خبرنگار رادیو کلید در جلال‌آباد بعد از سه هفته از زندان آزاد شدند

جان آغا صالح(راست) و فقیرمحمد فقیرزی خبرنگاران رادیو کلید در ولایت ننگرهار روز ۱۹ اسد ۱۴۰۲ در جلال‌آباد بازداشت شدند.

9 سنبله 1402

جلال‌آباد- فقیرمحمد فقیرزی و جان آغا صالح خبرنگاران رادیو کلید در ولایت ننگرهار که سه هفته قبل از سوی اداره استخبارات این ولایت بازداشت شده‌ بودند، آزاد شدند. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی این خبرنگاران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دیگر خبرنگاران زندانی می‌باشد.

منابع محلی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفتند که فقیرمحمد فقیرزی و جان آغا صالح امروز از زندان استخبارات در کابل آزاد شده‌اند. تا اکنون مسؤلان طالبان در این زمینه ابراز نظر نکرده‌اند و مشخص نیست که این دو گزارشگر با چه شرایطی آزاد شده‌اند.

فقیرزی و صالح مدتی بعد از بازداشت در جلال‌آباد، از سوی استخبارات به کابل انتقال گردیده بودند. برخی منابع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفتند که این دو گزارشگر به اتهام همکاری با «رسانه‌های ممنوعه» بازداشت و تحت تحقیق قرار گرفتند. حکومت طالبان کار با شماری از رسانه‌هایی که از دیگر کشورها برای افغانستان برنامه نشر می‌کنند را ممنوع قرار داده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز خرسندی از آزادی فقیرمحمد فقیرزی و جان‌آغا صالح، خاطر نشان‌ می‌سازد که بازداشت این دوخبرنگار خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور بوده است و آزادی آنان نباید سلب می‌شد. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

در حال حاضر حداقل 10 خبرنگار و کارمند رسانه در افغانستان در بازداشت هستند. مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که افزایش شمار رویدادهای بازداشت‌ و تهدید خبرنگاران باعث تشدید ترس و خودسانسوری در کشور شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» طالبان می‌خواهد مطابق با قانون رسانه‌های همگانی - که آن را تائید کرده است-  از بازداشت و تهدید خبرنگاران و یا ایجاد محدودیت در کارشان خودداری کند و به آزادی خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای احترام بگذارد.