در پی اجرای دستور منع فعالیت رادیو و تلویزیون همیشه بهار، رادیو «نن» و فرستنده رادیو «جوانان» نیز از فعالیت بازماندند

۱۵ اسد ۱۴۰۲

جلال‌آباد- در پی دستور اداره محلی ننگرهار مبنی بر بستن دروازه  رادیو و تلویزیون همیشه بهار در جلال آباد مرکز این ولایت، رادیو «نن» و فرستنده رادیو «جوانان» که در ساختمان همیشه بهار قرار دارند، نیز از فعالیت بازمانده‌اند و اداره محلی اجازه ادامه کار به این دو رسانه را نیز نمی‌دهد.

 رادیو و تلویزیون همیشه بهار پنج روز پیش(۱۰ اسد) رادیو بعد از برگزاری یک کارگاه آموزش خبرنگاری-با حضور زنان  و مردان- از سوی قوماندانی امنیه ننگرهار بسته شد. نیروهای امنیتی اداره محلی این کارگاه آموزشی را به دلیل آن چه که «سرکشی از دستور امارت اسلامی مبنی بر منع تصحصلات عالی زنان و آموزش مختلط» خواندند، به هم زدند و یک روز بعد نیز دروازه همیشه بهار را بستند. اما بعد از آن برخی منابع در اداره محلی بدون اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی خبرنگاری، دلیل بستن رادیو و تلویزیون همیشه بهار را «مسئله حقوقی» عنوان کردند؛ ادعایی که از سوی مسؤلان این رسانه رد شده است.

یک روز بعد، در ۱۱ اسد، «کمیسیون رسیدگی به تخطی‌های رسانه‌ای» در ننگرهار که با حضور نمایندگان ولایت، استخبارات، قوماندانی امنیه، امر به معروف و اطلاعات و فرهنگ تشکیل شده است، تصمیم ابتدایی برای بستن همیشه بهار را تائید و دوباره به صورت مشترک دروازه این رسانه را قفل زد.

اما در پی بستن رادیو و تلویزیون همیشه بهار، رادیو نن و فرستنده رادیو جوانان که در ساختمان همیشه بهار  قرار دارند، نیز از فعالیت بازماندند و اداره محلی اجازه  کار به این دو رسانه را نیز نداده است. ایستگاه رادیو نن و فرستنده رادیو جوانان که هر دو در محوطه ساختمانی همیشه بهار قرار دارند، تا اکنون اجازه کار بدست نیاورده‌اند. رادیو نن در سال ۱۳۸۷ ایجاد شده است و فرستنده تقویتی رادیو جوانان-مستقر در کابل- از حدود شش سال پیش از طریق همیشه بهار زمینه نشر برنامه‌های این رسانه را در ولایت ننگرهار فراهم می‌سازد.

مرکزخبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی عمیق نسبت به بسته شدن دروازه رادیو و تلویزیون همیشه بهار و همچنان ادامه ممنوعیت فعالیت رادیو نن و فرستنده رادیو جوانان، این اقدام را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور و در راستای تشدید فشار و اعمال محدودیت‌های جدی بر رسانه‌های آزاد می داند.

درماده چهارم قانون رسانه‌های همگانی آمده است که هيچ شخص حقيقی يا حکمی نمی‌تواند فعاليت آزاد رسانه‌های خبری و يا معلوماتی را منع، تحريم، سانسور يا محدود نموده ويا طور ديگری درامور و نشر برنامه‌های رسانه‌های همگانی ومعلوماتی مداخله کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن تاکید بر عملی شدن قانون رسانه‌های همگانی که از سوی «امارت اسلامی» تائید شده است، از مسؤلان امارت در ولایت ننگرهار و همچنان در وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌خواهد در تصمیم‌‌ خود در مورد شبکه رادیو و تلویزیون همیشه بهار تجدید نظر کنند و اجازه بدهند این شبکه و همچنان رادیو نن و فرستنده رادیو جوانان دوباره راه اندازی شوند و مطابق با قانون رسانه‌های همگانی به کارشان ادامه دهد.