هجوم نیروهای امارت به رادیو و تلویزیون همیشه بهار و بستن کارگاه آموزشی خبرنگاری در این رسانه را محکوم می‌کنیم

 شرکت کنندگان این دوره آموزشی که در ساختمان رادیو و تلویزیون همیشه بهار در جلال‌آباد برگزار شده بود ۱۶ تن از جمله شش دختر بودند. آنان بعد از هجوم و تهدید نیروهای امارت مجبور به ترک محل آموزش شدند.

۱۰ اسد ۱۴۰۲

جلال آباد- مرکز خبرنگاران افغانستان، هجوم نیروهای امارت به رادیو تلویزیون همیشه بهار در جلال‌آباد و بستن کارگاه آموزشی خبرنگاری را در این رسانه، به عنوان اقدامی خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور و محدود کردن بیشتر رسانه‌های آزاد می‌داند و محکوم می‌کند.

اتل خان استانکری مدیر مسؤل رادیو و تلویزیون همیشه بهار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد حوالی ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر روز گذشته در آغاز یک کارگاه آموزشی خبرنگاری که از سوی این رسانه به تازگی شروع شده بود، رخ داده است. وی گفت که نیروهای امنیتی امارت که از سوی قوماندانی امنیه ننگرهار آمده بودند ضمن رفتار خشونت آمیز با کارمندان رادیو و تلویزیون همیشه بهار و تهدید آنان گفته‌اند که اجازه ندارند چنین برنامه‌ای با حضور دختران برگزار کنند و سپس با تهدید به شرکت کنندگان دستور دادند هر چه زودتر آن‌جا را ترک کنند.

استانکزی افزود که این دوره آموزشی با حضور ۱۶ کارآموز از جمله شش دختر برگزار شده بود و شرکت کنندگان بعد از اعلان این برنامه از طریق تلویزیون، برای حضور در آن ثبت نام کرده بودند.

به گفته مدیر مسؤل رادیو و تلویزیون همیشه بهار، این دومین بار در یک ماه گذشته است که کارمندان این رسانه از سوی نیروهای امارت تهدید می‌شوند. وی  خاطر نشان کرد که حدود یک ماه قبل نمایندگان اداره محلی با حضور در این رسانه به چگونگی کار آن اعتراض کرده و تهدید کرده بودند که نباید خبرها قبل از تائید آنان نشر شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان هجوم به ساختمان رادیو و تلویزیون همیشه بهار در جلال آباد را به عنوان اقدامی در جهت فشار و محدود کردن بیشتر فعالیت رسانه‌های آزاد  می‌داند و  محکوم می‌کند. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، رسانه‌ها در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

این رویداد در حالی رخ می‌دهد که در ماه حمل وزارت اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» طرحی را جهت رسیدگی به مسائل رسانه‌ها و خبرنگاران اعلام کرد. برمبنای این طرح هیچ اداره دیگری حق مداخله در امور رسانه‌ها و کارهای خبرنگاران را ندارد و امور و مسائل مربوط به رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور باید از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ و به ویژه کمسییون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای پیگیری و رسیدگی ‌شود.