عرفان الله بیدار خبرنگار محلی در جلال آباد بعد از دو هفته آزاد شد

۴ اسد ۱۴۰۲

جلال‌آباد- عرفان الله بیدار مجری رادیو صفا در جلال آباد که دو هفته پیش بازداشت شده بود، آزاد شده است. مرکز خبرنگاران با استقبال از آزادی بیدار، تصریح می‌کند که بازداشت این خبرنگار خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور بوده است و آزادی او نباید سلب می‌شد.

عرفان الله بیدار بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۱ سرطان از مقابل جاده مسجد عیدگاه جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار همراه با موترش ناپدید شده است. منابع به مرکز خبرنگاران گفته بودند که او از سوی استخبارات بازداشت شده بود.

بیدار از حدود ده سال پیش با رادیو غیر دولتی صفا در پست‌های مختلف کار کرده است. او در این اواخر به عنوان مسؤل و مجری برنامه‌های ادبی رادیو صفا گماشته شده بود.

تا اکنون جزئیات این رویداد مشخص نشده است و مسؤلان امارت در ولایت ننگرهار نیز به طور رسمی در مورد این رویداد و چگونگی آن ابراز نظر نکرده‌اند.

عظمت‌الله، برادر عرفان الله بیدار به مرکز خبرنگاران گفت بیدار به عنوان خبرنگار رادیو صفا کار می‌کرد و دشمنی شخصی با کسی نداشت. خانواده بیدار به دلیل «ملاحظات امنیتی» نمی خواهند در این زمینه ابراز کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز خرسندی از آزادی بیدار، خاطر نشان‌ می‌سازد که بازداشت این خبرنگار خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور بوده است و آزادی او نباید سلب می‌شد. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

در حال حاضر حداقل سه خبرنگار و صاحب امتیاز یک رادیو در کشور زندانی هستند. یک تن از این خبرنگاران در میانه ماه جدی، دو خبرنگار اواخر ماه حوت سال گذشته در کابل بازداشت و صاحب امتیاز یک رادیوی محلی نیز هفته گذشته در فاریاب بازداشت و  تا اکنون در زندان است.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که افزایش شمار رویدادهای بازداشت‌ و تهدید خبرنگاران باعث تشدید ترس و خودسانسوری در کشور شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» می‌خواهد مطابق با قانون رسانه‌های همگانی - که آن را تائید کرده است-  از بازداشت و تهدید خبرنگاران و یا ایجاد محدودیت در کارشان خودداری کند و به آزادی خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای احترام بگذارد.