عرفان الله بیدار خبرنگار محلی در جلال آباد «ناپدید» شده است

عرفان الله بیدار خبرنگار محلی در جلال آباد «ناپدید» شده است

۲۷ سرطان ۱۴۰۲

جلال‌آباد- عرفان الله بیدار مجری رادیو صفا در جلال آباد از یک هفته به این سو «ناپدید» شده است و برخی منابع از بازداشت او توسط نیروهای استخبارات خبر می‌دهند. مرکز خبرنگاران افغانستان از مسؤلان امارت می‌خواهد با روشن ساختن سرنوشت این خبرنگار، هر چه زودتر زمینه بازگشت او را در سلامت کامل و بدون قید و شرط به خانه تضمین کنند.

یک منبع محلی در جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که عرفان الله بیدار بعد از ظهر روز چهارشنبه گذشته( ۲۱ سرطان) از مقابل جاده مسجد عیدگاه جلال آباد همراه با موترش ناپدید شده است.

بیدار از حدود ده سال پیش با رادیو غیر دولتی صفا در پست‌های مختلف کار کرده است. او در این اواخر به عنوان مسؤل و مجری برنامه‌های ادبی رادیو صفا گماشته شده بود.

یک منبع دیگر در ننگرهار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که بیدار ازسوی نیروهای استخبارات بازداشت شده است. .

در عین حال، عظمت‌الله، برادر عرفان الله بیدار به مرکز خبرنگاران گفت بیدار به عنوان خبرنگار رادیو صفا کار می‌کرد و دشمنی شخصی با کسی نداشت. او خاطر نشان کرد که خانواده اش نگران وضعیت عرفان‌الله هستند و خواستار بازگشت هر چه زودتر او در سلامت کامل به خانه هستند.

 مسؤلان امارت در ولایت ننگرهار به طور رسمی در مورد این رویداد و چگونگی آن ابراز نظر نکرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی جدی در مورد سرنوشت عرفان الله بیدار، از مسؤلان امارت می‌خواهد با روشن ساختن سرنوشت این خبرنگار، هر چه زودتر زمینه بازگشت او را در سلامت کامل و بدون قید و شرط به خانه تضمین کنند.

در حال حاضر حداقل سه خبرنگار دیگر در کشور زندانی هستند. یک تن از این خبرنگاران در میانه ماه جدی و دو خبرنگار دیگر اواخر ماه حوت سال گذشته در کابل بازداشت و تا اکنون در زندان هستند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که افزایش شمار رویدادهای بازداشت‌ و تهدید خبرنگاران باعث تشدید ترس و خودسانسوری در کشور شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» می‌خواهد مطابق با قانون رسانه‌های همگانی - که آن را تائید کرده است-  از بازداشت و تهدید خبرنگاران و یا ایجاد محدودیت در کارشان خودداری کند و به آزادی خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای احترام بگذارد.