رادیو و تلویزیون همیشه بهار که بسته شده بود اجازه فعالیت بدست آورد

۲۹ اسد ۱۴۰۲

جلال‌آباد- رادیو و تلویزیون همیشه بهار در جلال‌‌آباد که سه هفته پیش به دستور اداره محلی ننگرهار بسته شده بود، اجازه فعالیت بدست آورد و بازگشایی شد.

اتل‌ استانکزی، مدیر مسؤل رادیو و تلویزیون همیشه بهار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که لاک و مهر دروازه رادیو وتلویزیون همیشه بهار حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر امروز یک‌شنبه از سوی نماینده اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت ننگرهار برداشته شد.

صدیق‌الله قریشی بدلون، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در ننگرهار ضمن اعلام رفع محدودیت اعمال شده بر رادیو و تلویزیون همیشه بهار گفته است که این رسانه به گونه موقت به دلیل «برخی تخطی‌ها»ی رسانه‌ای بسته شده بود.

دفتر رادیو و تلویزیون همیشه بهار روز ۱۰ اسد از سوی نیروهای طالبان مربوط به حوزه چهارم امنیتی شهر جلال آباد بسته شد. این رویداد  یک روز بعد از بستن یک کارگاه آموزش خبرنگاری این شبکه صورت گرفت. این کارگاه با حضور ۱۶ کارآموز از جمله شش دختر در جلال‌آباد برگزار شده بود. برخی مسؤلان محلی«امارت اسلامی» طالبان در آن زمان گفته بودند که همیشه بهار دستور منع آموزش عالی زنان و حضور زنان در یک برنامه مشترک با مردان را نادیده گرفته است و به همین دلیل مجازات می‌شود. افزون بر این، رادیو محلی «نن» و فرستنده رادیو «جوانان» که برنامه‌های این رادیوی مستقر در کابل را در ننگرهار نشر می‌کند، نیز همان روز از فعالیت بازماندند و به مدت یک هفته اجازه کار نداتشند.  این دو رسانه در ساختمان رادیو و تلویزیون همیشه بهار قرار دارند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از بازگشایی رادیو و تلویزیون همیشه بهار، از مسؤلان محلی می‌خواهد به آزادی فعالیت رسانه‌ها مطابق با قانون رسانه‌های همگانی- که از سوی طالبان تائید شده است، احترام بگذارند.

درماده چهارم قانون رسانه‌های همگانی آمده است که هيچ شخص حقيقی يا حکمی نمی‌تواند فعاليت آزاد رسانه‌های خبری و يا معلوماتی را منع، تحريم، سانسور يا محدود نموده ويا طور ديگری درامور ونشرات رسانه های همگانی ومعلوماتی مداخله کند.

رادیو همیشه بهار در سال ۱۳۹۰ تلویزیون آن در سال ۱۳۹۷ در جلال‌آباد تاسیس و راه‌اندازی شد. این شبکه رادیویی و تلویزیونی در بخش‌های مختلف از جمله سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی برنامه تولید و نشر می‌کند. به گفته مدیر مسؤل همیشه بهار، در مجموع ۳۵ تن از جمله ۹ کارمند زن در این رسانه کار می‌کنند.