خیرالله پرهر خبرنگار آزاد هرچه زودتر و بدون قید و شرط آزاد شود

۴ دلو ۱۴۰۱

جلال‌آباد- خیرالله پرهر خبرنگار آزاد ورزشی در جلال‌آباد، از حدود دو هفته به  این سو در بازداشت است. مرکز خبرنگاران افغانستان خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این خبرنگار و قدرت‌الله ترار یک خبرنگار دیگر است که چند ماه قبل در خوست بازداشت و زندانی شده است.

یک منبع محلی در ولایت  ننگرهار  به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که خیرالله پرهر ۱۹ جدی از سوی اداره استخبارات در کابل بازداشت شده است. پرهر ۲۳ ماه قوس در جلال‌آباد مورد بازرسی قرار گرفته بود و نیروهای استخبارات تلفون مبایل او را ضبط کرده بودند و یک روز قبل از بازداشت از او خواسته بودند برای دریافت  موبایل خود به کابل بیاید.  در عین حال برای مرکز خبرنگاران افغانستان این موضوع که بازداشت پرهر به کار رسانه‌ای مرتبط باشد، مشخص نشده است.

مسؤلان «امارت اسلامی» تا اکنون در مورد دلیل بازداشت و چگونگی این قضیه ابراز نظر نکرده‌اند.

برپایه گزارش اخیر مرکز خبرنگاران افغانستان، در جریان سال ۲۰۲۲ میلادی، دست‌کم ۱۱۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در کشور بازداشت شده‌اند. در حال حاضر افزون بر خیرالله پرهار، یک خبرنگار دیگر در زندان بسر می‌برد. قدرت‌الله ترار، خبرنگار تلویزیون زرغون در خوست از ۲۰ عقرب ۱۴۰۱ تا اکنون در زندان است. منابع در خوست می‌گویند گمان می‌رود ترار به دلیل نوشته‌هایش انتقادی‌اش در فیس‌بوک بازداشت شده باشد.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت خیرالله پرهر و قدرت‌الله  ترار را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور می‌داند و از مسؤلان «امارت اسلامی» می‌خواهد هر دو خبرنگار را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کند. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی - که از سوی امارت اسلامی نیز تائید شده است-  خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و خبرنگاران نباید مورد تهدید قرار بگیرند و یا در کار آنها محدودیت خلق شود. مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که بازداشت‌های خودسرانه و خلاف قانون خبرنگاران باعث تشدید ترس و خودسانسوری در کشور شده است.