مدیر مسؤل رادیو همیشه بهار بازداشت شد

۷ قوس ۱۴۰۱

جلال آباد- اتل خان استانکزی، مدیر مسؤل رادیو همیشه بهار در جلال آباد از سوی اداره استخبارات بازداشت شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت استانکزی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این خبرنگار می‌باشد.

یک منبع محلی در ولایت  ننگرهار  به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که اتل‌خان استانکزی از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت  بخاطر توضیح در مورد نشر و نقد اظهارات یک عالم دین احضار شده بود. گفته می‌شود که پس از پایان نشست اطلاعات و فرهنگ، استانکزی از سوی اداره استخبارات بازداشت شده است.

این عالم دین با اشاره به "فساد" در اداره محلی ننگرهار، در مورد بی پروایی مسؤلان امارت و بهبود حکومت داری ابراز نگرانی کرده بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت اتل خان استانکزی را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور و محکوم می‌کند و از مسؤلان اداره محلی ننگرهار می‌خواهد این خبرنگار را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کند. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

برپایه گزارش اخیر مرکز خبرنگاران افغانستان، در جریان یک سال حاکمیت «امارت اسلامی»(۲۴ اسد ۱۴۰۰ تا ۲۴ اسد ۱۴۰۱)، حداقل ۲۴۵ رویداد علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از جمله ۱۳۰ مورد بازداشت خبرنگاران از سوی این نهاد در کشور به ثبت رسیده است.

مرکز خبرنگاران از «امارت اسلامی» که قانون رسانه‌ها را تائید و قابل اجرا خوانده است، می‌خواهد قانون رسانه‌ها را در عمل پیاده کند و به هرگونه شکایت از خبرنگاران از طریق کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ها رسیدگی کند.