سلگی احساس مجری رادیو دوست می گوید که بعد از حمله مهاجمان مسلح احساس امنیت نمی‌کند

۱ اسد ۱۴۰۱

جلال آباد- مرکز خبرنگاران افغانستان، لت و کوب و تهدید سلگی احساس مجری رادیو دوست در ننگرهار را اقدامی در راستای تشدید فشار بر رسانه ها و خبرنگاران آزاد می‌داند و آن را محکوم می‌کند. خانم احساس که به دلیل این رویداد به شفاخانه انتقال شده بود و به شدت ترسیده است می‌گوید احساس امنیت نمی‌کند.

یک خبرنگار محلی در جلال آباد به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۹ سرطان در قریه «موی مبارک» که مربوط به ولسوالی سرخ رود می‌شود رخ داده است. به گفته وی سلگی احساس که همزمان به عنوان قابله در یک شفاخانه خصوصی کار می‌کند، بعد از پایان کار به سوی خانه‌اش در حرکت بوده است که از سوی افراد مسلح ابتدا با شلیک گلوله متوقف و سپس به شدت با ضربات قنداق تفنگ لت و کوب می‌شود.

این خبرنگار خاطر نشان کرد که سلگی که در پی این رویداد و ترس ناشی از خشونت مهاجمان بی هوش می‌شود و مردم محل او را به شفاخانه انتقال می‌دهند. گفته می‌شود که وی بعد از مداوا در شفاخانه و برای حفظ جانش، در سه روز گذشته در جایی امن مخفی شده بود و امروز دوباره به خانه برگشته است اما گفته است احساس امنیت نمی کند.

سلگی احساس که پیش از این در رادیو و تلویزیون انعکاس کار می‌کرد، از چهار ماه قبل به این سو به عنوان مجری برنامه ورزشی «سپورتیال» با رادیو دوست همکار بوده است. او این برنامه یک ساعته را که به پوشش و بررسی رویدادهای ورزشی به ویژه کریکت می‌پردازد، هر پنج شنبه تهیه و اجرا می‌کند.

مسؤلان اداره اطلاعات و فرهنگ ننگرهار به رادیو دوست، گفته اند دخالت نیروهای امارت اسلامی را در این رویداد تائید نمی‌کنند اما درمورد چگونگی قضیه و عوامل آن تحقیق می‌کنند.

پیش از این در ۱۶ ماه جوزای سال جاری سهار سیرت صافی مدیر مسؤل رادیو دوست از سوی استخبارات امارت اسلامی در کابل بازداشت و بعد از ۲۸ روز به شکل مشروط آزاد شد.

بعد از سقوط نظام جمهوری و روی کار آمدن حکومت امارت اسلامی، کار رسانه‌ای در کشور به شدت دگرگون شده است و افزون بر بسته شدن بیشتر از نیمی از رسانه‌های آزاد و خروج صداها خبرنگار و کارمند رسانه از کشور، محدودیت کاری و خشونت و تهدید خبرنگاران نیز روز به افزایش بوده است.

در یکی دیگر از تازه ترین موارد تهدید خبرنگاران در کشور، لین اودانل، خبرنگار استرالیایی که بیشتر برای فارین پالیسی می‌نویسد، روز گذشته ضمن توییتی اعلام کرد که از سوی استخبارات امارات اسلامی بازداشت شده بود و زیر فشار مجبور شده بخاطر نوشتن سه یا چهار گزارش قبلی خود در حساب توییترش معذرت خواهی کند.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی، خانم ادوانل را به نشر پروپاگندا و اجرای ماموریت استخباراتی متهم کرده است و گفته است که امارت دیگر به این خبرنگار اجازه ورود به افغانستان را نخواهد داد.

 مرکز خبرنگاران افغانستان از امارت اسلامی می‌خواهد مطابق با قانون رسانه‌های همگانی که امارت را آن را تائید کرده و قابل اجرا می‌داند، کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای را دوباره فعال سازد و به هر گونه شکایت از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای طریق این کمیسیون رسیدگی کند.