خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی بعد از حدود چهار ماه از زندان آزاد شد

۱۴ ثور ۱۴۰۲

جلال‌‌آباد- خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی در ولایت ننگرهار، بعد از حدود چهار ماه از زندان آزاد شد. مرکز خبرنگاران با استقبال از آزادی پرهر، تصریح می‌کند که بازداشت این خبرنگار خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور بوده است و آزادی او نباید سلب می‌شد.

یک منبع در کابل به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که خیرالله پرهر با سپردن «ضمانت» آزاد شده است اما تا اکنون جزئیات و شرایط آزادی او مشخص نیست. خیرالله پرهر ۱۹ جدی سال گذشته از سوی اداره استخبارات در کابل بازداشت شد. نیروهای استخبارات ۲۳ ماه قوس تلفون همراه(موبایل) پرهر را در ورزشگاه کریکت جلال‌آباد بررسی و آن را ضبط کرده بودند و مدتی بعد او خواسته بودند برای دریافت  موبایل خود به کابل بیاید.

تا اکنون مسؤلان «امارت اسلامی» در مورد دلیل بازداشت و چگونگی آزادی این خبرنگار  ابراز نظر نکرده‌اند.

خیرالله پرهر ۲۳ ساله، به عنوان خبرنگار آزاد با شماری از رسانه‌های محلی در ولایت ننگرهار از جمله رادیو و تلویزیون همیشه بهار به عنوان گزارشگر ورزشی همکار بود. این خبرنگار جوان به عنوان «نان‌آور» خانواده با خانم و مادرش در جلال آباد زندگی می‌کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز خرسندی از آزادی پرهر، خاطر نشان‌ می‌سازد که بازداشت این خبرنگار خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور بوده است و آزادی او نباید سلب می‌شد. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

در حال حاضر حداقل یک خبرنگار دیگر نیز در بازداشت است. مرتضی بهبودی خبرنگار افغان-فرانسوی ۱۷ جدی سال گذشته از سوی استخبارات در کابل بازداشت شد. بهبودی از فرانسه به هدف کار خبرنگاری و تهیه گزارش به افغانستان سفر کرده بود. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بهبودی، از «امارت اسلامی» می‌خواهد ضمن آزادی فوری و بدون قید و شرط این خبرنگار، به هرگونه شکایات از خبرنگاران- از طریق کمیسیون شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای و برمبنای قانون رسانه های همگانی- اقدام  کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۳۷ رویداد نقض آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران از جمله ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران ثبت کرده است که حداقل در مورد بازداشت‌ها، راه‌کار قانونی پیگیری از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای پیموده نشده است.