انفجار دفا‌تر رادیوهای کلید و صفا در جلال آباد را محکوم می‌کنیم

انفجار دفا‌تر رادیوهای کلید و صفا در جلال آباد را محکوم می‌کنیم

۱۹ میزان ۱۳۹۴

جلال آباد: مرکز خبرنگاران افغانستان، انفجار دو بم  در دروازه‌های رادیو کلید و رادیو صفا در شهر جلال آباد را به عنوان اقدامی در راستای محدود کردن آزادی فعالیت رسانه یی در این ولایت، به شدت محکوم می‌کند.

این دو انفجار حوالی ساعت هفت و نیم شب گذشته به فاصله چند دقیقه از یک دیگر رخ داد و خساراتی به دفا‌تر هر دو رسانه وارد کرده است اما خوشبختانه کسی بر اثر آن زخمی نشده است.

مسؤلان رادیو صفا و رادیو کلید و می گویند فردی که ادعا می‌کند سخنگوی داعش است، مسؤلیت این انفجار‌ها را برعهده گرفته است.

یک تن از  کارمندان رادیو صفا به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این فرد تهدید کرده است که پس از این باید آنچه که این گروه می‌خواهد نشر کنند.

در دو سال اخیر این پنجمین مورد از انفجار و یا حمله با بم بر رسانه ها و خبرنگاران در ننگرهار است. قبل از این، رادیو قلم، دفتر و  خانه خبرنگار آژانس خبری پژواک هدف این گونه اقدامات خشونت بار قرار گرفته بود.

اما انفجار‌ها و تهدید تازه گروه افراطی داعش علیه فعالیت رسانه‌های آزادنشان می‌دهد که فعالیت خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه‌های آزاد در افغانستان به ویژه در ننگرهار تا چه اندازه در این اواخر مخاطره بر انگیز شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، این اقدامات خشونت بار را نشانه یی بارز از وخامت اوضاع برای کار فعالان رسانه‌ای و تلاشی برای محدود کردن فعالیت رسانه‌های آزاد می‌داند و آن را به شدت محکوم می‌کند.

این نهاد مدافع فعالیت رسانه‌های آزاد از حکومت افغانستان می‌خواهد تا ضمن تحقیق جدی در مورد این رویداد، عاملان آن را شناسایی و مورد پیگرد قرار دهد و اجازه ندهد این افراد رسانه‌ها را به خودسانسوری مجبور سازند.