سوء قصد به جان آمر رادیو و تلویزیون غور را محکوم می کنیم

سوء قصد به جان آمر رادیو و تلویزیون غور را محکوم می کنیم

فیرروز کوه، ۲۵ اسد ١٣٩۳

مركز خبرنگاران افغانستان،‌ حمله مسلحانه  بر علاء الدین محمدی، آمر رادیو و تلویزیون محلی غور را محکوم می کند و از مسؤلان محلی می خواهد این رویداد را بررسی کرده و عوامل آن را مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

علاء الدین محمدی که همزمان به عنوان خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی نیز کار می کند به مرکز خبرنگاران گفت که این رویداد حوالی ساعت ۵ روز گذشته رخ داده است.

وی گفت:" از بعد از پایان کار با موتر به سوی خانه در حرکت بودم که ناگهان دو فرد مسلح موترسیکل سوار در نزدیک قریه کندوال، محل سکونت ام که در ۱۰ کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد، شلیک کردند اما به دلیل سرعت موتر گلوله ها به من اصابت نکرد."

علاء الدین افزود که وی پس از آن به سرعت موتر را متوقف کرده و در یک گودال مخفی شد تا این که شماری از دهقانانی که در آن اطراف مشغول کار بودند، به کمک وی شتافتند و افراد مسلح از محل فرار کردند.

وی گفت که نمی داند به چه دلیل از این مهاجمان  که صورت شان را پوشیده بودند، هدف قرار گرفته است.

به گفته آمر رادیو و تلویزیون دولتی غور، پولیس تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است و وعده سپرده است که عوامل این رویداد را شناسایی و تحت پیگرد قرار خواهد داد.

مركز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از بروز این رویداد، از نیروهای امنیتی ولایت غور می خواهد تا با شناسایی و تحت پیگرد قانون قراردادن عوامل این حادثه، به تعهدات  خود در راستای حمایت از  فعالیت آزاد خبرنگاران عمل کنند.

این نهاد حامی خبرنگاران بر این باور است که  ادامه خشونت، تهدید و فشار های پی هم علیه خبرنگاران سبب خودسانسوری خبرنگاران و آسیب پذیری هر چه بیشتر حرفه خبرنگاری می شود و از همین رو می طلبد تا با جدیت با این روند مقابله شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان  از نهادهای عدلی و قضایی نیز می خواهد تا با رسیدگی به پرونده های عوامل خشونت علیه خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه ها، اجازه ندهند  خشونت و خودسری های افراد قانون گریز به یک فرهنگ تبدیل گردد و فعالیت آزاد رسانه را با محدویت مواجه شود.