افراد نا‌شناس یک رادیو غیر دولتی را در ولایت غور آتش زدند

افراد نا‌شناس یک رادیو غیر دولتی را در ولایت غور آتش زدند

دلو ۱۳۹۶

فیروزکوه: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به رادیو صدای عدالت در شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور و حریق تجهیزات آن را به شدت محکوم می‌کند و از اداره محلی می‌خواهد تدابیر جدی برای تامین مصونیت رسانه‌ها و کارمندان آن‌ها را روی دست بگیرد.

این رویداد حوالی ساعت ۹ شب گذشته رخ داده است. عبدالودود صمیم مسؤل رادیو صدای عدالت می‌گوید که در حال اجرای یک برنامه بود که سه فرد نا‌شناس که صورتشان را پوشانده بودند با ورود به ساختمان رادیو، او را بسته و مورد لت و کوب قرار دادند.

صمیم افزود که مهاجمان اندکی بعد با بستن دستانش، ساختمان رادیو را آتش زده و از محل فرار کردند.

به گفت وی، تجهیزات رادیو به طور کامل حریق شده و یا آسیب دیده است.

مسؤلان محلی تا اکنون در مورد این رویداد واکنش نشان نداده‌اند. رادیو غیر دولتی صدای عدالت در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و برنامه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سرگرمی تولید و نشر می‌کرد.

radio edalat3

تا اکنون عاملان رویداد شناسایی نشده اند و انگیزه آنان از این کار روشن نیست اما شمس الحق موحد یکی از علمای دینی در غور صفحه فیسبوک خود به شکل غیر مستقیم این کار را به نوع برنامه هایی این رسانه به ویژه برنامه های تفریحی آن نسبت داده است.

وی گفته است تصمیم شورای خطبا غور به رادیوها فرستاده شده بود که در نشر برنامه های شان ملاحظات آنان را در نظر بگیرند و از دختران نخواهند که آهنگ زمزمه کنند اما آنان توجه نکردند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به ساختمان رادیو صدای عدالت را به عنوان اقدامی خلاف آزادی بیان و رسانه‌های آزاد و ایجاد هراس و سانسور، به شدت محکوم می‌کند.

این نهاد حامی خبرنگاران و رسانه‌ها، از اداره محلی ولایت غور می‌خواهد با بررسی جدی این قضیه، عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد و با در اولویت قرار دادن تامین امنیت تاسیسات رسانه‌ای و خبرنگاران، مانع تکرار این گونه رویداد‌ها شود.

این دومین حادثه در نوع خود است که در ولایت غور رخ می‌دهد. ۲ جدی سال جاری ساختمان رادیو غیر دولتی سرحد در فیروز کوه که در نزدیک یک قعطه پولیس قرار دارد، به آتش کشیده شد اما تا اکنون عاملان آن شناسایی و تحت پیگرد قرار نگرفته‌اند.