ربانی هدفمند خبرنگار محلی در غور بعد از هشت روز آزاد شد

ربانی هدفمند خبرنگار محلی در غور بعد از هشت روز آزاد شد

۲۵ حمل ۱۴۰۱

فیروکوه- غلام‌ربانی هدفمند خبرنگار محلی در غور که هشت روز پیش از سوی نیروهای استخبارات «امارت اسلامی» بازداشت شده بود، امروز آزاد شد.

 منابع محلی در غور می‌گویند که هدفمند بعد از آزادی به خانواده‌اش پیوسته است. هنوز علت این بازداشت و چگونگی آزادی این خبرنگار که همزمان به عنوان نماینده ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان فعالیت می‌کرد مشخص نشده است و مسؤلان امارت اسلامی نیز  در این مورد توضیح نداده‌اند.

غلام‌ربانی هدفمند ۱۷ حمل از محل کارش در شهرفیروزکوه همراه با گل احمد خسرو خبرنگار رادیو محلی صدای عدالت از سوی نیروهای استخبارات بازداشت شده بودند. خسرو پس از دو ساعت بازجویی و بررسی موبایلش آزاد شد اما هدفمند برای بازجویی به اداره استخبارات ولایت انتقال گردیده بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی غلام‌ربانی هدفمند، نسبت به افزایش محدودیت‌ها برای خبرنگاران و رسانه‌ها و بازداشت گسترده کارمندان  رسانه‌ای در ماه‌های اخیر ادر کشور به طور جدی نگران است و ادامه این روند را برای آینده کشور بسیار زیان بار می‌داند.

مرکز خبرنگاران افغانسان از امارت اسلامی می‌خواهد مطابق با قانون رسانه‌ها که آن را تائید وقابل اجرا خوانده است، از بازداشت و تشدید ارعاب و فشار بر خبرنگاران خودداری کند.

در عین حال، مرکز خبرنگاران افغانستان از امارت اسلامی می‌خواهد کمیسیون بررسی شکایات و تخطی های رسانه ای را مطابق با قانون رسانه‌ها احیاء کرده و با پیگیری شکایات احتمالی از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای از طریق این کمیسیون، زمینه فعالیت آزاد و بدون ترس و هراس را برای خبرنگاران فراهم سازد.