رادیو نسیم در دایکندی بسته شد و کارمندان آن بازداشت شدند

از راست به چپ: سلطان علی جوادی مدیر مسؤل رادیو نسیم، سیف‌الله رضایی و مجتبی  قاسمی دو خبرنگار این رادیو حوالی ظهرامروز در نیلی بازداشت و بعد از 5 ساعت آزاد شدند.

6 میزان 1402

نیلی- رادیو نسیم در دایکندی روز گذشته از سوی استخبارات بسته شد و مدیر مسؤل و دو گزارشگر این رادیو بازداشت شدند. هرچند کارمندان رادیو نسیم بعد از 5 ساعت آزاد شدند اما رادیو همچنان بسته است. مرکز خبرنگاران افغانستان این اقدام استخبارات را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور و در راستای محدود کردن بیشتر رسانه‌های آزاد می‌داند و خواستار بازگشایی هرچه زودتر این رادیو می‌باشد.

یک منبع در دایکندی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که حوالی ساعت 12 چاشت چهارشنبه 5 میزان نیروهای استخبارات به دفتر رادیو نسیم در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی هجوم برده و ضمن ضبط  گوشی‌های موبایل کارمندان، دروازه این رسانه را مهر و لاک کردند.

به گفته این منبع، افزون براین، نیروهای استخبارات سلطان علی جوادی مدیر مسؤل، سیف‌الله رضایی و مجتبی  قاسمی دو خبرنگار رادیو نسیم را نیز بازداشت کردند و به اداره استخبارات در نیلی انتقال دادند. گفته می‌شود که مدیر مسؤل و دو خبرنگار رادیو نسیم حوالی ساعت 5 بعد از ظهر با ارایه ضمانت آزاد شدند اما به آنان گفته شده که رادیو نسیم تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد بود.

 تا هنوز مسؤلان محلی «امارت اسلامی» در دایکندی در مورد دلیل بستن رادیو رادیو نسیم و بازداشت کارمندان آن ابراز نظر نکرده‌اند اما یک منبع محلی گفت که احتمال می‌رود این کار بخاطر بازنشر برنامه‌های یک شبکه رادیویی خارج از کشور صورت گرفته باشد.

مرکز خبرنگاران افغانستان هجوم به ساختمان رادیو نسیم را به عنوان اقدامی در جهت فشار و محدود کردن بیشتر فعالیت رسانه‌های آزاد  می‌داند و  محکوم می‌کند و از اداره محلی می‌خواهد هرچه زودتر اجازه بازگشایی این رادیو را صادر کنند و مانع فعالیت آزادنه این رسانه و کارمندان آن نشوند. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، رسانه‌ها در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

این رویداد در حالی رخ می‌دهد که در ابتدای سال جاری هجری شمسی وزارت اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» طرحی را جهت رسیدگی به مسائل رسانه‌ها و خبرنگاران اعلام کرد. برمبنای این طرح هیچ اداره دیگری حق مداخله در امور رسانه‌ها و کارهای خبرنگاران را ندارد و امور و مسائل مربوط به رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور باید از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ و به ویژه کمسییون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای پیگیری و رسیدگی ‌شود.