صدور حکم جلب یک خبرنگار محلی از سوی سارنوالی دایکندی را محکوم می‌کنیم

۲۲اسد ۱۳۹۹

نیلی- مرکز خبرنگاران افغانستان صدور حکم جلب خبرنگار رادیو نسیم از سوی سارنوالی ولایت دایکندی را غیر قانونی می‌داند و محکوم می‌کند.

 

بر پایه یک کاپی از این حکم که به دسترس مرکز خبرنگاران افغانستان قرار گرفته است، ریاست سارنوالی ولایت دایکندی از مدیریت رادیو نسیم خواسته است هویت خبرنگاری را که "موضوع فساد اخلاقی و بدرفتاری کارمندان محبس دایکندی با محبوسین" را از طریق رادیو نسیم نشر کرده است، مشخص و جهت تحقیق به این اداره اعزام کند.

در این حکم خاطر نشان شده است که خبرنگار متهم باید اسناد و مدارک خود در رابطه به موضوع مذکور را به سارنوالی بسپارد.

سلطان‌علی جوادی، سرپرست رادیو نسیم به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رادیو گزارشی با موضوع فساد اخلاقی نشر نکرده است. اما وی تائید کرد که این رادیو محتوای نامه شماری از زندانیان را درباره مشکلات شان در درون زندان به نشر سپرده است.

به گفته سید محمد انور شهاب، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت دایکندی، موضوع نشر نامه زندانیان به سال گذشته بر می\‌گردد. شهاب افزود در آن زمان مدیر قبلی محبس در زمینه دسترسی خبرنگاران به اطلاعات محدودیت وضع کرده بود و رادیو نسیم نیز نتوانسته بود نظر مدیر محبس را در رابطه به مشکلات زندانیان  بگیرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان صدور این حکم از سوی ریاست سارنوالی دایکندی را خلاف مواد ۴۴ و ۶ قانون رسانه‌های همگانی می داند و محکوم می‌کند.  مطابق با ماده ۴۴ این قانون، کمیسیون  شکایات در مورد رسانه‌ها از طریق کمیسیون ویژه بررسی تخلفات رسانه‌ای صورت می‌گیرد. این کمیسیون در صورت تائید تخلف، موضوع را به سارنوالی می‌کند که قابل پیگیری عدلی و قضایی است.

این نهاد مدافع خبرنگاران به این باور است که هیچ فرد و یا نهادی نمی تواند با سوء استفاده از صلاحیت خود، دستور جلب خبرنگاران را صادر نماید و از همین رو باید به این روند به صورت عاجل پایان داده شود و در صورتی که مدیر قبلی زندان و یا هر شخص و نهادی در این زمینه اعتراضی دارد، آن را از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای پیگیری کند.